Światowy Dzień Chorego to dzień alarmu dla ludzi zdrowych, aby bronić się przed egoizmem i wszelkimi formami znieczulicy. Ten dzień zaprasza nas, aby przybrać na siebie szatę miłosiernego samarytanina – mówił w niedzielę w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie bp Jan Piotrowski, podczas diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego.
Biskup Piotrowski przypomniał, że 27 lat temu święto ustanowił Jan Paweł II i przypada ono we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Lourdes. – Światowy Dzień Chorego zaprasza nas, aby przybrać na siebie szatę miłosiernego samarytanina, by mieć tę postawę ewangeliczną, którą pochwalił Pan Jezus. Postawę, którą swoim nauczaniem od początku swego pontyfikatu ukazuje Ojciec Święty Franciszek – mówił bp Piotrowski.
– Taką drogę działania i duchowej postawy podpowiada nam Ojciec Święty Franciszek tekstem tegorocznego orędzia na Światowy Dzień Chorego: „To co ofiarujemy drugiemu człowiekowi ma być autentycznym darem serca, darem serca zrodzonym z miłości, bowiem to, co mamy otrzymaliśmy darmo i darmo mamy przekazać” – podkreślał hierarcha. Zauważył zarazem, że współczesny świat „jest rozmiłowany w logice sukcesu, urody i zabawy, ale to droga obojętności różnej natury, szczególnie wobec potrzebujących”.
Wspomniał o obowiązku, jaki ciąży na wszystkich zdrowych oraz o potrzebie wyzbycia się egoizmu i znieczulicy względem osób chorych i niepełnosprawnych, a także o szczególnym świadectwie miłosiernej postawy, jaką „na peryferiach świata cierpienia” przekazała nam Matka Teresa z Kalkuty.
Ks. Jan Jagiełka, dyrektor Domu Dla Niepełnosprawnych i diecezjalny duszpasterz chorych zaznaczył, że Światowy Dzień Chorego ma przypominać o chorych i uwrażliwiać na ich codzienność, nie tylko z okazji specjalnego święta. – Chorzy są między nami, oczekują na naszą bliskość i opiekę, nie tylko medyczną, ale także duchową. Może być to nawet zwykła rozmowa. Ponadto, warto zwrócić uwagę na osoby choćby w naszej rodzinie, które są przygnębione i cierpiące – zachęcał duchowny.
Po Mszy św. biskup kielecki spotkał się z pacjentami Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. To chorzy przebywający na oddziale szpitalnym i rehabilitacyjnym, w domu pomocy społecznej oraz mieszkańcy lokali aktywizujących. Uczestnicy wysłuchali także konferencji na temat profilaktyki zdrowotnej, którą wygłosiła dr Grażyna Stypuła, specjalista neurologii.
Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, nowoczesna wielofunkcyjna placówka, zbudowana 25 lat temu i prowadzona przez Caritas kielecką, wciąż poszerza ofertę usług medycznych. Korzystają z niego pacjenci z całej Polski. Dom zasłynął jako organizator wczasorekolekcji, zapoczątkowanych przez Sł. Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka. W placówce działa Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół „Nasz Dom”.
Ks. dr Jan Jagiełka, dyrektor Domu dla Niepełnosprawnych i diecezjalny duszpasterz chorych zaznaczył, że ten dzień powinien przypominać, abyśmy byli wrażliwi na potrzeby chorych na co dzień. – Pan Jezus zostawił nam przykazanie miłości. Osoby chore czują się zagrożone, słabsze, dlatego jest im potrzebna pomoc każdego z nas. Chodzi o to, żeby porozmawiać, zatroszczyć, wesprzeć słowem – dodał ks. Jagiełka.
Światowy Dzień Chorego odbywa się z inicjatywy papieża Jana Pawła II od 1992 roku. Przypada 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. W tym roku hasło przewodnie brzmi: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”. W Dniu Chorego w wielu kościołach organizowane są Msze św., połączone z udzieleniem sakramentu chorych.
dziar
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl