Bp Jan Piotrowski: Święci nie domagali się nagrody

Biskup Kielecki Jan Piotrowski odprawił odpustową Mszę Świętą w kościele Koinonii św. Pawła z okazji Święta Nawrócenia św. Pawła Apostoła.

W homilii biskup przypomniał postać patrona kościoła: - Święty Paweł Apostoł, nawrócony pod Damaszkiem, wcześniej gorliwy faryzeusz, znawca Pisma i psalmów, wiedział, że Bóg Jahwe jest miłosierny. Ale czy wiedział wszystko o Bogu? Z pewnością nie. To Jezus Chrystus, Syn Boży, wprowadza go na drogę wiary, że Bóg jest miłością do tego stopnia, że z faryzeusza Szawła z Tarsu narodził się święty Paweł, niezmordowany i jakże gorliwy Apostoł Narodów - mówił Pasterz naszej diecezji.

- Jego stara historia życia odchodziła w daleką przeszłość, kiedy w domu Ananiasza usłyszał słowa: «Szawle, bracie, przejrzyj!» W tejże chwili spojrzałem na niego. On zaś powiedział: „Bóg naszych ojców wybrał cię, abyś poznał Jego wolę i ujrzał Sprawiedliwego i Jego własny głos usłyszał. Bo wobec wszystkich ludzi będziesz świadczył o tym, co widziałeś i słyszałeś. Dlaczego teraz zwlekasz? Ochrzcij się i obmyj z twoich grzechów, wzywając Jego imienia!” - kontynuował biskup.

Pasterz naszej diecezji mówił także o drodze do świętości - Warto zauważyć, że święci, tak jak bohater dnia dzisiejszego, święty Paweł i wielu podobnych mu świętych kobiet i mężczyzn, nigdy nie domagali się żadnej nagrody i medalu przed dobiegnięciem do mety. Niestety, nasza chrześcijańska niedojrzałość w wierze, wyrażająca się często w postawach roszczeniowych różnej natury, nie czyni z nas autentycznych świadków Ewangelii. Wtedy też Kościół, Mistyczne Ciało Jezusa Chrystusa, aczkolwiek doskonałe Boską Naturą naszego Pana i Odkupiciela, często bywa zbrukane i oszpecone ludzkimi niedoskonałościami. Wciąż żyje w nas stary człowiek, jak mawiał święty Paweł. A przecież jesteśmy powołani, aby przyoblec się w nowego, Chrystusowego człowieka.

Pod koniec Mszy św., członkowie wspólnoty złożyli biskupowi życzenia z okazji siódmej rocznicy jego święceń biskupich. Ks. Marian Królikowski, przełożony Koinonii, przypomniał słowa biskupa Jana Piotrowskiego z dnia święceń: „Życie kapłańskie nawet ubogacone konsekracją biskupią, dalej pozostaje służbą. Parafia sprawiała, że człowiek był blisko ludzi, teraz ta przestrzeń duszpasterska się poszerza. Bliskość ludzi zawsze była dla mnie ważna i chcę, żeby nadal tak było”. - Serdecznie dziękuję za ten wysiłek bliskości w posługiwaniu w całej naszej diecezji - dodał ks. Królikowski.

Koinonia św. Pawła jest Stowarzyszeniem Życia Apostolskiego na prawie diecezjalnym. Jej członkowie żyją wspólnie w oparciu o ustalony regulamin dnia, realizując charyzmat modlitwy i ewangelizacji. Została ona założona przez ks. Mariana Królikowskiego. Wspólnota prowadzi między innymi Szkołę Nowej Ewangelizacji.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego