Bp Jan Piotrowski: Święta Jadwiga żyła tym, czego pragnęła dla innych

Święta Jadwiga szacunek i wdzięczność ludu polskiego i krakowskiego zaskarbiła przez swoje liczne dzieła miłosierdzia, szlachetność charakteru i troskę o obydwa narody – polski i litewski - mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski, przewodnicząc Uroczystościom Odpustowym w parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Odbyły się one w piątek 9 czerwca.

Zebranych w świątyni powitał proboszcz, ks. prałat dr Andrzej Kaszycki- Witamy w rodzinie świętej Jadwigi, bo tak o sobie mówimy, witamy w domu, którego otwarte podwoje są dla wszystkich znakiem, że chcemy, aby były u nas zgod. a, miłość i wzajemne poszanowanie, co wymadla nasza święta patronka – zaznaczył.

Swoją homilię biskup zaczął od przypomnienia, że modlitwa odgrywała wielką rolę w życiu świętej Jadwigi. - Bożą Miłość do człowieka odkryła przez tajemnicę krzyża. Każdy, kto był na Wawelu, zwrócony twarzą w stronę Konfesji świętego Stanisława, idąc w stronę kaplicy z Najświększym Sakramentem, powinien zatrzymać się  przed czarnym, dramatycznym krzyżem. Tam zawsze długo modliła się święta Jadwiga.

Pasterz podkreślił rolę wspólnoty w życiu każdego człowieka. - Wciąż widzimy, jak ważna jest wspólnota rodzinna, parafialna, wspólnoty tworzone przez stowarzyszenia, ruchy katolickie, czy różne zgromadzenia apostolskie, takie jak chociażby obecni w parafii rycerze Kolumba.

Podczas Mszy świętej odbyła się  procesja z darami, w której wzięli udział przedstawiciele licznie działających w parafii grup i wspólnot.

Eucharystię zakończyło wystawienie Najświętszego Sakramentu, podczas którego odmówiono litanię do świętej Jadwigi i odśpiewano uroczyste Te Deum.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego