W Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, w którą przypada 58. rocznica śmierci biskupa Czesława Kaczmarka w kieleckiej katedrze odbyła się Msza Święta w jego intencji. Przewodniczył jej Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
W homilii pasterz naszej diecezji przypomniał życiorys swojego poprzednika:
– Jego uwięzienie w styczniu 1951 roku, fałszywe oskarżenia oraz tortury fizyczne i psychiczne były szczytem pogardy dla Polaka i kapłana. On jednak zawsze ufał Bogu przez Maryję, o czym świadczy klęcznik, miejsce osobistej modlitwy, gdzie umieszczony jest wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. To właśnie w jej uroczystość, 26 sierpnia 1963 roku, odszedł do wieczności – przypomniał biskup.
- Był pokornym kapłanem, który słuchał Boga i czuwał u Jego drzwi, bowiem wierzył, że w Bogu znajdzie upodobanie. Szedł przez życie, wsłuchany w radę Maryi z Kany Galilejskiej „Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie”. W tych trudnych czasach napełniał i ogrzewał ludzkie serca pasterską miłością. Pamiętał o chorych i biednych. Jezusową prośbę "Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje!" uczynił drogą swojego biskupiego życia – powiedział.
Biskup Czesław Kaczmarek urodził się 16 kwietnia 1895 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1922 roku w diecezji płockiej. W 1938 roku został mianowany biskupem kieleckim. Zaangażował się w wyjaśnienie sprawy pogromu kieleckiego, powołał do tego celu komisję. W 1951 roku został aresztowany pod zarzutami szpiegostwa na rzecz Stanów Zjednoczonych oraz Stolicy Apostolskiej, faszyzacji życia społecznego, nielegalnego handlu walutami i kolaboracji. W rzeczywistości powodem był opublikowany raport, który winą za pogrom obarcza służby specjalne NKWD. Wielokrotnie torturowany, podczas pokazowego procesu przyznał się do win.
W 1955 roku udzielono mu półrocznej przerwy w odbywaniu kary ze względów zdrowotnych. Rok później skierowano go do klasztoru w Rywałdzie Królewskim. 30 marca 1957 roku prokuratura umorzyła śledztwo wobec biskupa z powodu braku dowodów. Trzy dni później wrócił do Kielc.
Wyczerpanie, spowodowane wielokrotnymi procesami i więzieniem, pogorszyło stan zdrowia hierarchy. Zmarł 26 sierpnia 1963 roku. W 1990 roku został pośmiertnie uniewinniony i zrehabilitowany. W listopadzie 2007 roku prezydent Lech Kaczyński przyznał mu pośmiertnie Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl