Bp Jan Piotrowski w Proszowicach: Maryja jest niezwyciężoną Niewiastą z Księgi Apokalipsy

Maryja jest niezwyciężoną Niewiastą z Księgi Apokalipsy św. Jana – mówił podczas uroczystości fatimskich, 13 czerwca Biskup Kielecki Jan Piotrowski do proszowickich parafian, którzy  przeżywają aktualnie Rok swojego rodaka Ojca Rafała.

O godz. 19.00 rozpoczęła się Msza św., w czasie której modlono się szczególnie za mieszkańców Stogniowic i Górki Stogniowskiej, którzy przygotowali oprawę liturgiczną. W Eucharystii uczestniczyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Górce Stogniowskiej i Stogniowicach, a także druhowie i druhny z OSP z tych miejscowości.

- Dzisiejszy dzień, to zarazem 219. rocznica ustanowienia diecezji kieleckiej, co nastąpiło dokładnie 13 czerwca 1805 roku – wspomniał na początku Eucharystii bp Piotrowski.

Mówiąc w homilii o Maryi – Niewieście z Janowej Apokalipsy, Biskup Kielecki zwrócił uwagę na „smoki” współczesności. - Zarówno biblijny smok nienawidzący Maryi i jej potomstwa, jak i różne smoki naszych czasów obleczone w szatę nowoczesności, wolności i postępu karmione przewrotnymi ideologiami wrogimi Bogu, Kościołowi i człowiekowi, nie mają innego celu, jak zniszczyć i ośmieszyć Jezusa Chrystusa i Jego Kościół – mówił.

Przypomniał, że to „Maryja uczy nas słuchania słowa Bożego”. – Chcemy, jak Ona tego pragnie, słuchać Bożego słowa, zachowywać je i nim żyć. Wtedy zrozumiemy, że miłość Boga do człowieka wymaga osobistej postawy przyjęcia Chrystusa do swojego życia, a tym samym przyjęcia całej Ewangelii i Bożych przykazań – podkreślał bp Piotrowski.

Wskazywał na przesłania, które płynęły z Fatimy, ale które były wcześniej czytelne w Nazarecie, czy w Kanie Galilejskiej, zachęcał do stosowania się do Jej słów: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie”.

- Trzeba nam żyć w szkole Maryi, aby uczyć się całej prawdy o Jezusie Chrystusie (…). W wymiarze naszego życia religijnego, duchowego, rodzinnego, obyczajowego, nie zawsze jesteśmy pojętnymi uczniami – zauważył bp Piotrowski, mówiąc o naszych niedoskonałościach, grzechach i wadach, które hamują „zbliżenie do Jezusa”. - A przecież tylko prawdziwe i wierne pójście za Chrystusem czyni człowieka autentycznie szczęśliwym i mądrze odpowiedzialnym za swoje życie - dodał bp Piotrowski.

Po Mszy św. rozpoczęła się modlitwa różańcowa prowadzona przez mieszkańców Stogniowic i Górki Stogniowskiej. Następnie wierni przeszli w procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół kościoła. Zwieńczeniem Nabożeństwa Fatimskiego było błogosławieństwo udzielone przez Biskupa Kieleckiego i odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego. Nie zabrakło także wieczornej pieśni „Zapada zmrok” w wykonaniu chóru parafialnego, który swoim śpiewem ubogacił liturgię Mszy świętej.

dziar