Rechot historii bluźnierczym głosem ludzi tej epoki wciąż rani miliony polskich serc i moje także – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas Mszy Świętej w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W Eucharystii uczestniczyli związkowcy „Solidarności”, władze państwowe i samorządowe oraz mieszkańcy naszego miasta.
Najświętsza Ofiara odprawiona została przez biskupa kieleckiego w bazylice katedralnej. Pasterz naszej diecezji nawiązał do wydarzeń z 1981 r. – Był to niebywały w dziejach naszej ojczyzny akt terroru i pogardy władz wobec jej obywateli. Tym niecnym wydarzeniem, nie mającym żadnego usprawiedliwiania zarówno w Konstytucji, jak i w żadnym innym prawie, odezwali się niegrzeczni chłopcy spod znaku sierpa i młota zorganizowani w polityczną i bandycką szajkę, broniący za wszelką cenę cudzych i osobistych interesów ideologicznych. Odezwali się bardzo brutalnie, aby więzieniem, internowanie, zastraszeniem, a nawet torturami i morderstwami upokorzyć najlepszych synów ówczesnej Polski – zauważył biskup Jan Piotrowski, zwracając również uwagę na czasy współczesne.
– Czy nowe pokolenie Polaków, a zwłaszcza ludzi polityki, wielkiego biznesu, nauki, sztuki i kultury tworzy coś lepszego, czy raczej jest to podobne do dzieci przygadujących sobie nawzajem z dzisiejszej Ewangelii? Jakże sprzeczne z porządkiem wszechświata według Bożego zamysłu, jak uczył św. Jan XXIII, są ciągle agresywne tarcia między ludźmi i narodami, jak gdyby stosunki wiążące je między sobą mogły być podtrzymywane wyłącznie siłą. A przecież Bóg wyrył w sercu człowieka prawo, które sumienie własne mu ukazuje i każe mu wiernie zachowywać – dodał.
Biskup kielecki przypomniał także jak ważna jest troska o ojczyznę i jak zgubne mogą być działania przeciwko Polsce. – Każda droga zgody i pojednania jest możliwa, jeśli człowiek jest autentycznie wolny, a nie jest janczarem cudzych idei. Może dostrzegać trudności i ma prawo do słusznej krytyki w każdej dziedzinie życia, ale nie wolno mu szkodzić Polsce w ojczystej ziemi, czy instytucjach europejskich – tłumaczył.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się przed pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl