Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Keleckiego Jana Piotrowskiego zakończyła Wielki Odpust w Wiślicy. Liturgii towarzyszyła III Diecezjalna Pielgrzymka do wiślickiego Sanktuarium Uśmiechniętej Madonny Łokietkowej.
– Kiedy przypatrzymy się uważnie, to widzimy, że pielgrzymek do tego czcigodnego miejsca było bardzo dużo. Od początku obecności cudownej figury, pielgrzymowali królowie - Władysław Łokietek, Władysław Jagiełło, św. Jadwiga, książęta i duchowni, dzieci i młodzież, zdrowi i chorzy. Tę listę aktualizują każdego roku od 39 lat pielgrzymi kieleccy, pieszej pielgrzymki na Jasną Górą oraz różne pielgrzymki diecezjalne i indywidualne. Dziś cieszę się razem z wami, że wciąż w tysiącach serc ludzi żyje głębokie pragnienie wsłuchania się w ciepły głos Maryi Matki Jezusa Chrystusa, naszego Pana – mówił podczas homilii bp Piotrowski.
– Warto zauważyć, że sanktuaria Maryjne na całym świecie, również te w diecezji kieleckiej, mają tą samą Matkę Jezusa Chrystusa, nawet jeśli jej wyobrażenia są zdecydowanie różne. Są bowiem obrazy wielkich mistrzów, inne są proste, są figury drewniane i kamienne, jak ta nasza najpiękniejsza, którą czule nazywamy Uśmiechniętą Madonną Wiślicką, czasem też Łokietkową. Jednak w każdym sanktuarium Maryjnym wybrzmiewa ta dobra rada Maryi "uczyńcie wszystko cokolwiek wam powie" (J 2, 5) – dodał biskup.
Jak zaznaczył ks. prałat Wiesław Stępień, Wielki Odpust Wiślicki połączony z pielgrzymką to ogromne przeżycie dla parafian i osób, które tu przybywają, choć w tym roku uroczystości ze względu na pandemię są skromniejsze.
– Bazylika Narodzenia NMP w Wiślicy to wyjątkowe miejsce. Tutaj już w X w. istniał kościół, a w IX w. został udzielony chrzest w obrządku wschodnim. W centrum kolegiaty wiślickiej znajduje się Madonna Łokietkowa, a w tym roku obchodzimy 700-lecie koronacji Władysława Łokietka. Modlitwa króla w Wiślicy była tak ważnym wydarzeniem, że od jego imienia Matka Boża wzięła przydomek – dodaje ks. Stępień.
Na wiślickim odpuście w Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przed wiekami kilkakrotnie gościła św. Jadwiga, królowa Polski, a także Władysław Jagiełło, Kazimierz Wielki i św. Kinga. W prezbiterium zachował się również cenny fresk przedstawiający scenę narodzenia Maryi, obrazujący tytuł wiślickiej bazyliki.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Mokrsko Dolne.
† Józef Wieczorek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl