Bp Jan Piotrowski: Wiara i rozum wpisane są w istnienie człowieka, który dąży do szczęścia

Wiara i rozum są kwestią duchowej symbiozy. To dwie siły, które są ze sobą związane i prowadzą do poznania prawdy – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas odpustowej Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki. Eucharystia została odprawiona 22 października w Kościele Akademickim pw. św. Jana Pawła II w Kielcach - w dniu liturgicznego wspomnienia papieża Polaka.

Podczas homilii biskup przywołał miedzy innymi postaci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszko, świętego Augustyna i świętego Jana Pawła II. – Wszyscy ci święci podążali drogą ewangelicznych wyzwań, którą prowadził ich chrzest święty. W ich życiu wiara i rozum były niczym skrzydła, na których unosił ich duch ludzki. Sam Bóg zaszczepił w ich sercu pragnienie poznania prawdy, której ostatecznym celem jest poznanie Jego samego – mówił Pasterz naszej diecezji.

Biskup przypomniał wiernym o tym, że Bóg, który jest miłością nie rezygnuje z przyjaźni z człowiekiem, oraz że prawda jest życiową drogą autentycznych uczniów Mistrza.

– „Jeżeli będziecie trwali w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” to słowa wypowiedziane przez Chrystusa do podążających za Nim. Przyjaźń między Jezusem a wszystkimi narodami niesie szczęście i pokój – nauczał duszpasterz.

W homilii biskup przestrzegł także przed zwątpieniem oraz przypomniał o konieczności odnalezienia odpowiedzi na wciąż aktualne pytanie postawione niegdyś Szymonowi.

– Zwątpienie było oznaką niedojrzałej wiary Piotra. Z taką wiarą nikt nie jest w stanie odkryć całej prawdy o Bogu i tego, że to właśnie Syn człowieczy jest jej źródłem – mówił pasterz naszej diecezji. – Przed każdym z nas stoi również pytanie zadane przez Chrystusa, na które musimy sobie odpowiedzieć „Czy kochasz mnie?” – podsumował hierarcha.

tekst za: em.kielce.pl

>> Transmisja i galeria zdjęć