Bp Jan Piotrowski: Wielki Post to droga do wolności

Środą Popielcową rozpoczęliśmy Wielki Post. Tego dnia zbieraliśmy się w świątyniach, by wziąć udział w obrzędzie posypywania głów popiołem. Mszy św. w kieleckiej katedrze przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Liturgię w Popielec, tak jak każdą Eucharystię, rozpoczęły obrzędy wstępne. Jednak tego dnia pozbawione są one aktu pokuty. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie liturgii słowa, która następuje po nich, ma miejsce tradycyjne już posypanie głów popiołem. Ma ono miejsce bezpośrednio po zakończeniu homilii.

– Przymierze z Bogiem zapoczątkowane dziełem odkupienia, które dokonało się w Jezusie Chrystusie jest obecne w nas dzięki łasce Chrztu. Jego akceptacja lub odrzucenie zależy od naszego wolnego wyboru, którego nie podważa działanie Bożej łaski. Dlatego też Wielki Post, który rozpoczynamy, to najbardziej rzeczywista droga do wolności. Wyprowadza nas ona z naszych przyzwyczajeń i umacnia wolę – powiedział Biskup Kielecki.

Zwrócił on również uwagę na to, że Środa Popielcowa otwiera przed nami drogę nawrócenia.

– Obrzęd posypania głowy popiołem uczy nas, że najwłaściwszą postawą jest pokładanie ufności nie w nas samych, ale poza nami. Trzeba zaufać Bogu, który kocha nas bez granic – dodał.

Mimo, że Środa Popielcowa nie jest dniem, w którym chrześcijanin ma obowiązek uczestniczyć w Eucharystii, to w kieleckiej katedrze były tłumy. W środowy wieczór setki osób skłoniło swe głowy i dało je sobie posypać popiłem. Ten publiczny czyn jest znakiem przyjęcia pokuty i podjęcia nawrócenia.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć