Po zachodzie słońca, 8 kwietnia 2023 r. w kościołach odprawiana była liturgia Wigilii Paschalnej. To celebracja przejścia, celebracja Paschy ze śmierci do nowego życia poprzez zmartwychwstanie. Wigilia Paschalna jest to integralna i najważniejsza część Triduum Paschalnego. W Bazylice Katedralnej w Kielcach przewodniczył jej Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
Uroczystości tradycyjnie rozpoczęto od Liturgii Światła. Przed kościołem rozpalono ognisko, od którego odpalono świecę symbolizującą Zmartwychwstałego Chrystusa. Paschał, jako jedyne źródło światła, wniesiony został do ciemnego kościoła i od niego odpalane zostały inne lampy. Paschał jest symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa.
Następnie rozpoczęła się rozbudowana Liturgia Słowa. Hierarcha pobłogosławił wodę, a wierni zebrani w Bazylice Katedralnej odnowili Przyrzeczenia chrzcielne.
Jak powiedział biskup Jan Piotrowski, Wielka Sobota i Wigilia Paschalna to czas refleksji i zastanowienia się nad swoimi relacjami z Panem Bogiem.
– Myślę, że refleksja w życiu współczesnego człowieka w ogóle jest potrzebna nie tylko w sprawach religijnych, duchowych. Jest też wiele ludzkich spraw, które wymagają namysłu. Pan Jezus mówi „Ja jestem drogą, prawdą i życiem”, więc wskazuje On nam bezpieczny kierunek naszej wędrówki. Myślę, że te dni jakie przeżywamy są właśnie takim obraniem na nowo Bożego azymutu, aby wejść na lepsze drogi, niż te dotychczasowe – mówił hierarcha.
Biskup Jan Piotrowski przypomniał, że Pan Bóg ciągle podąża za człowiekiem. – Sama Liturgia Słowa, począwszy od Księgi Rodzaju, poprzez Księgę Wyjścia Proroka Izajasza zmierza ku temu, by pokazać pedagogię wychowawczą Pana Boga, który ciągle podąża za człowiekiem mimo, że on próbuje różnymi sposobami niejako wymykać się spod tej Bożej Opatrzności – powiedział bp Piotrowski.
Wigilia Paschalna nie jest częścią Wielkiej Soboty, ponieważ jej radosne obrzędy należą już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to zarazem najbardziej uroczyste i najdłuższe nabożeństwo w liturgii Kościoła katolickiego.
Wigilia Paschalna rozpoczyna w Kościele oktawę, która jest okresem ośmiu dni uroczystych obchodów Zmartwychwstania Jezusa.
tekst za: radiokielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl