Bp Jan Piotrowski: Woda jest niezwykłym darem

Woda to coś niezwykłego, bowiem kto ma wodę, ten ma życie – powiedział Biskup Kielecki Jan Piotrowski, podczas homilii z okazji 95-lecia istnienia Wodociągów Kieleckich.

Msza św. z okazji jubileuszu przedsiębiorstwa odbyła się w sobotę, 19 października w kieleckiej Katedrze.

W homilii Pasterz Kościoła Kieleckiego odniósł się do roli wody w Biblii, filozofii, a także jej znaczenia dla ludzkiego życia i zdrowia. Zwrócił również uwagę na sakrament chrztu świętego i jego rolę w kształtowaniu tożsamości chrześcijańskiej.

– Na bezcenny dar wody wskazał także Jezus Chrystus, kiedy w Jordanie z rąk Jana Chrzciciela, tego pokornego proroka z pustyni judzkiej, przyjął chrzest. Licznym chorym, aby ich uzdrowić, sam boski lekarz zalecał obmycie wodą. A tuż przed swoim wniebowstąpieniem, posyłając apostołów z misją głoszenia Ewangelii, wskazał na wodę jako materię sakramentu chrztu świętego, która taką jest niezmienną aż do naszych dni. I warto pomyśleć też, że chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w duchu i bramą otwierającą dostęp do wszystkich sakramentów – mówił bp Jan Piotrowski.

– Używając języka ojca świętego Benedykta XVI, można powiedzieć, że chrzest święty otwiera nam podwoje do wszelkich dóbr Bożych. Do tego, aby człowiek mógł się rozwijać. A tam, gdzie jest harmonia ducha i ciała, tam rodzą się codzienni geniusze. Bo to przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży. Jesteśmy wszczepieni w tę bożą latorośl Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania. Bo chrzest przyjmujemy nie tylko dla naszego dobra, ale również, aby tym dobrem się dzielić. Tak więc moi drodzy jako chrześcijanie mamy żyć dziedzictwem chrztu świętego, bo to przecież chrzest określa naszą tożsamość chrześcijańską – podkreślał w homilii.

Odnosząc się do dotychczasowej działalności Wodociągów Kieleckich biskup Jan Piotrowski, podkreślił, że minione 95 lat to 34675 dni pełnych troski zarówno zarządu, dyrekcji administracji, i wielu pokoleń, pracowników jubileuszowej firmy, aby woda docierała coraz lepsza do coraz liczniejszych odbiorców naszego miasta.

Kieleckie Wodociągi powstały w październiku 1929 roku, pierwszym dyrektorem firmy został Olgierd Nowodworski.

>> tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego