Bp Jan Piotrowski wprowadził relikwie św. Jana z Avili do seminaryjnej kaplicy

W środę, 10 maja 2023 r. Biskup Kielecki Jan Piotrowski wprowadził do kaplicy seminaryjnej św. Stanisława Kostki w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach relikwie św. Jana z Avili.

Uroczystą Mszę Świętą koncelebrowali księża profesorowie WSD oraz księża posługujący w Kurii Diecezjalnej. Wraz z klerykami modlili się pracownicy świeccy seminarium.

Św. Jan z Avili to kaznodzieja, pisarz i reformator Kościoła. Wniósł wielki wkład w odnowę życia religijnego w Hiszpanii, w pierwszej połowie XVI wieku. Moc jego oddziaływania poprzez słowo, czyn i pióro była tak silna, że nazwano go Apostołem Andaluzji. Pod wpływem jego kazań nawrócił się św. Jan Boży, założyciel bonifratrów, a św. Franciszek Borgiasz postanowił zostać jezuitą. Jan przyjaźnił się i korespondował z wieloma świętymi i reformatorami: Ignacym Loyolą, Teresą z Avila i Janem od Krzyża.

Relikwie św. Jana z Avili zostały sprowadzone do WSD w Kielcach staraniem ojca duchownego - ks. dr. Marcelego Frączka. Kaplica seminaryjna jest nazywana sercem całej wspólnoty seminaryjnej. Dzięki obecności relikwii św. Jana z Avili wypraszamy u Boga potrzebne łaski dla tych, którzy przygotowują się do kapłaństwa, a także dla wszystkich kapłanów dla których św. Jan jest wzorem pasterskiej gorliwości i modlitwy.

al. Maciej Żywot
WSD KIELCE