Bp Jan Piotrowski: Wszyscy jesteśmy misjonarzami

Niech dzisiejsza uroczystość przypomni nam, że na mocy Sakramentu Chrztu wszyscy jesteśmy misjonarzami. Jak nauczał Jan Paweł II „Każdy kto prawdziwie spotkał Chrystusa w swoim życiu, nie może go zatrzymać dla siebie, ale winien się nim dzielić” - mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas Mszy św. odprawianej z okazji Święta Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. W Eucharystii uczestniczyły także Kolędnicy Misyjni z parafii Wolica-Tokarnia, którzy po Mszy przedstawiły krótką inscenizację.

Homilię wygłosił ks. Michał Kacprzyk, krajowy sekretarz Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. - Każdy z nas, kto kieruje się wiarą i pragnie, by  Chrystus – światłość świata oświecał drogi życia wie, że żadne luksusy, bogactwa ani władza nie dają tego, co na świat przynosi Jezus: pokoju, nadziei, radości dziecięctwa Bożego i łaski wiecznego zbawienia. Niejako instynktownie wyczuwają to mędrcy, którzy oddają cześć nowonarodzonemu Mesjaszowi. W nich dostrzegamy ludzi wszystkich narodów i języków, którzy poszukują Bożej prawdy – powiedział duszpasterz.

Kapłan zwrócił uwagę, że nakaz Jezusa „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody” jest wciąż aktualny. - Nie świadczy to o lenistwie kościelnej wspólnoty, która z natury jest misyjna, lecz o tym, że kolejne epoki wyznaczają coraz nowsze, wymagające czy potrzebujące Dobrej Nowiny obszary. Przez wieki Kościół posyłał misjonarzy aż na krańce świata. Wśród nich znajdziemy świętych Cyryla i Metodego, Wojciecha, Brunona z Kwerwurtu, Franciszka Ksawerego, czy błogosławionych Marię Teresę Ledóchowską czy Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, męczenników z Peru. To ich świadectwo sprawia, że wśród nas nieustannie powinno płonąć misyjne zaangażowanie – zaznaczył.

Sekretarz Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary wyjaśnił także historię powstania tej organizacji. - 200 lat temu, w 1822 roku, niebawem błogosławiona młoda dziewczyna z Lyonu Paulina Jarricot dostrzega, jak wielkiego wsparcia materialnego potrzebuje sprawa misji. Powołuje do życia Dzieło Rozkrzewiania Wiary i zachęca do wspierania misji choćby niewielkimi ofiarami. Ku jej uciesze dzieło rozrasta się błyskawicznie, a w 1826 roku jako zaplecze modlitewne dla misji tworzy Żywy Różaniec.

Po Eucharystii bożonarodzeniową inscenizację przedstawili Kolędnicy Misyjni z parafii w Wolicy-Tokarni. Zbierali ofiary  na pomoc dzieciom w Azji Środkowej.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia ks. Michała Kacprzyka

>> Komunikat na Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom

______________

Ofiary zebrane na tacę w dniu 6 stycznia należy przekazać na konto
Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej:

40 1240 1372 1111 0010 6117 7623

Kuria Diecezjalna
25-025 Kielce, ul. Jana Pawła II 3

Można też przesyłać ofiary indywidualne.