Czyim świętem jest Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada? Państwa czy narodu, jego poszczególnych obywateli, czy partii politycznych? - pytał Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas homilii wygłoszonej w kieleckiej katedrze podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny. Podkreślił, że dzisiejszy dzień powinien być wspólnym świętem wszystkich Polaków.
- Czego się boi i lęka współczesny świat? Histerycznie boi się Boga, który jest miłością w Jezusie Chrystusie, i który daje najlepszą i niezmienną w żadnych okolicznościach normę życia w zgodzie i pokoju, wolności i prawdzie, pojednaniu i nadziei, sprawiedliwości i wzajemnym poszanowaniu. Tą normą są Boże przykazania, a wśród nich: przykazanie Boga i bliźniego - mówił.
Biskup podkreślił, że nienawiścią nie obronimy naszej Ojczyzny, odwołując się do słów błogosławionego prymasa Stefana Wyszyńskiego.
- Brońmy jej więc z miłością, naprzód miedzy sobą, by nie podnosić przeciw nikomu ręki w Ojczyźnie, w której ongiś bili nas najeźdźcy. Nie możemy ich naśladować, nie możemy sami siebie poniewierać i bić, Polacy już dość byli bici przez obcych, niechże więc nauczą się czegoś z tych doświadczeń. Trzeba nauczyć się drogi porozumienia przez miłość - cytował słowa prymasa Wyszyńskiego wypowiedziane w Niepokalanowie w 1968 roku biskup Jan Piotrowski.
Biskup odwołał się też do znanych słów Jana Pawła II: Nie bójcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, nie bójcie się, Chrystus wie co nosi w swoim sercu człowiek - cytował. Zauważył, że św. Jan Paweł II postawił Kościołowi i całemu światu wielkie wyzwanie. Niestety, człowiek, w tym całe społeczności, z powodu pychy i egoizmu nie przyjęły tego wyzwania, ale odrzuciły je z pogardą.
- Wybrały własne drogi, które okazały się złudne i uwodzicielskie, tworząc jeszcze większe przestrzenie dla wojen i terroryzmu, ubóstwa strukturalnego i pogardy oraz wrogich człowiekowi ideologii, których ostrze skierowano głównie wobec chrześcijan. Pytam dlaczego tak się dzieje? Przecież Bóg, który jest miłością, nigdy nie jest nieprzyjacielem człowieka - podkreślał biskup.
- Niestety, chciana i propagowana kultura śmierci, w niej eutanazja, aborcja, pogarda dla ludzkiego ciała i walka z dobrymi obyczajami, histeryczny lęk przed tradycyjną rodziną z matką i ojcem, deprawacja obyczajowa dzieci i młodzieży - to droga do duchowego i kulturowego, cywilizacyjnego niewolnictwa, a nawet zagłady. A to wszystko ma się dokonać w majestacie prawa - podkreślał biskup.
Dodał, że tam gdzie ze szkół, uniwersytetów i instytucji wyrzuca się źródło odwiecznej mądrości, jakim jest Bóg, pojawia się niebywały chaos, czego dziś jesteśmy świadkami.
- Obym był złym prorokiem: takie państwo, naród i społeczeństwo nie obroni siebie i swojej niepodległej Ojczyzny, której wolność nosi w sobie ogromne ofiary naszych narodowych bohaterów, a także cierpiącą i bolesną miłość tysięcy matek, których dzieci oddały swoje życie za wolność. Zrobili to z miłości, a wiara nie pozwalała im wątpić, że to ma sens. Czy dziś jest nas stać na taką miłość i ofiarę? Póki nie jest za późno, niech każdy znajdzie uczciwą drogę służby swojej Ojczyźnie Polsce, a kogo na to nie stać, niech wie, że nigdy nie można dwom panom służyć - zakończył biskup.
tekst za: radio.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl