W dniach 26-27 marca 2023 r. miał miejsce kolejny transport humanitarny z diecezji kieleckiej na Ukrainę. Nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy od ponad roku borykają się z tragedią wojny. Od samego początku diecezja kielecka jest bardzo mocno zaangażowana w pomoc uchodźcom oraz tym, którzy pozostali w ogarniętym wojną kraju.
Tym razem Ukrainę odwiedził także Biskup Kielecki Jan Piotrowski, Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji. Biskup Piotrowski spotkał się m.in. z Arcybiskupem Łacińskim Metropolitą Lwowskim Mieczysławem Mokrzyckim, który od 2007 r. posługuje w tym kraju. Podczas spotkania Księża Biskupi mieli możliwość rozmów dotyczących obecnej sytuacji Kościoła na Ukrainie, a także tego, jak skutecznie wspierać najbardziej potrzebujących i biednych.
Sytuacja Kościoła katolickiego na Ukrainie nie jest łatwa. Lata prześladowań oraz inne uwarunkowania sprawiły, że wiele kościołów i wspólnot wymaga pomocy i wsparcia. Wojna jeszcze bardziej osłabia relacje międzyludzkie. Podczas wizyty było wiele okazji, by doświadczyć piękna wspólnot katolickich. Wielu kapłanów, sióstr zakonnych oraz świeckich angażuje się na rzecz ewangelizacji i wsparcia najbardziej potrzebujących. Księdzu Arcybiskupowi Mieczysławowi Mokrzyckiemu bardzo zależy na odnowie Kościoła i dobrych relacjach między ludźmi różnych wyznań. Dostrzec można wiele nowych inwestycji, powstały nowe świątynie i zabudowania kościelne służące ludziom. Budowane są nowe klasztory z zapleczem dla biednych i potrzebujących. Nie brakuje nowych pomysłów oraz wyzwań duszpasterskich i humanitarnych.
Podczas wizyty w Ukrainie bp Jan Piotrowski odwiedził wiele wspólnot parafialnych i zakonnych min: parafię św. Jana Pawła II we Lwowie, której diecezja kielecka od początku wojny śpieszy z pomocą. Kilka tysięcy uchodźców ze Wschodu Ukrainy znalazło tam swój tymczasowy dom. Dziś dalej w tej wspólnocie mieszka wiele matek z dziećmi oraz osób starszych. Niedawno wybudowany został klasztor Sióstr Benedyktynek, w którym siostry już mieszkają. Budowany jest także klasztor i dom dla bezdomnych, gdzie w tym roku mają przyjść z posługą Siostry Albertynki. W ostatnim czasie zbudowano także kościół św. Michała Archanioła, w którym posługuje kapłan z archidiecezji katowickiej.
Po przekazaniu darów z diecezji kieleckiej tym, którzy mieszkają we wspólnotach parafialnych i zakonnych na terenie Lwowa, biskupi nawiedzili katedry. Modlono się w rzymskokatolickiej katedrze NMP oraz katedrze ormiańskiej Wniebowzięcia NMP we Lwowie. Biskupi odwiedzili także Kurię Archidiecezji Lwowskiej, obok której jest dawne, dość mocno zrujnowane i zabrane przez ówczesne władze Seminarium Duchowne. Budynek ten tylko w części został oddany i poddany jest gruntownym remontom. Nie dawno został wyremontowany i oddany do użytku Pałac Biskupów.
Od chwili wojny liczba mieszkańców Lwowa zwiększyła się do prawie 1 miliona. Wcześniej zamieszkiwało tu około 500 tyś ludzi. Bardzo wiele osób ze wschodniej części Ukrainy znalazło tu schronienie. Jest bardzo wiele potrzeb duchowych i materialnych. Widać wielkie zaangażowanie Kościoła katolickiego. Bez wsparcia z zewnątrz nie byliby w stanie udźwignąć tak wielu wyzwań. Ponad 220 kapłanów w Archidiecezji Lwowskiej troszczy się, by nikt nie został opuszczony. Potrzebna jest nieustanna pomoc, która z Lwowa przesyłana jest dalej, tam gdzie toczy się wojna.
Powróciwszy szczęśliwie z Ukrainy zobowiązani jesteśmy wyrazić wielką wdzięczność każdej wspólnocie parafialnej naszej diecezji kieleckiej za tak wielkie wsparcie: za każdą modlitwę, cierpienie i ofiarowanie własnych krzyży w intencji pokoju na Ukrainie. Wielkie dzięki za każdy dar materialny i składane ofiary na ten cel. Pragniemy podziękować Caritas Kieleckiej oraz Bankowi Żywności za nieustanne dary rzeczowe i wspieranie konwojów humanitarnych. Od samego początku także Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie jest zaangażowany w pomoc dla Ukrainy. Dziękujemy tej placówce za wypożyczenie busa, którym po raz kolejny w trakcie wyprawy na Ukrainę kierował druh Zdzisław Grzegolec z OSP Górno, któremu dziękujemy za poświęcony czas. Nie byłoby tych wyjazdów, gdyby nie pomoc tak wielu ludzi dobrej woli. W tej sytuacji sprawdza się tu powiedzenie afrykańskie, które często cytuje bp Jan Piotrowski „Jeden palec nie myje twarzy”.
Dalej można składać żywność długoterminową, środki czystości i świece w Kurii Diecezjalnej w Kielcach, które zostaną przewiezione bezpośrednio na Ukrainę. Osoby, które by chciały uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt (tel: 502-429-800).
Nie ustawajmy w pomocy i modlitwie na rzecz pokoju na świecie. Niech Miłosierdzie Boże czuwa nad nami i nad całym światem.
Ks. Łukasz Zygmunt
DYREKTOR DUSZPASTERSTWA KURII DIECEZJALNEJ
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
I Nieszpory
z Niedzieli Palmowej
czyli Męki Pańskiej.
Prefacja o Męce Pańskiej
– nr 17.
Msza o powołania
w parafii św. Michała Archanioła
w Koniecpolu.
† Adolf Karcz 1988
† Edward Wojda 2016
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl