„Za niegodną mamonę nikomu i nigdy nie oddajmy Polski i jej wolności. Nie dajmy sobie odebrać jej kultury, majątku narodowego, jej wiary i dziedzictwa narodowego. Polacy muszą być bohaterami swoich czasów, a te domagają się prawdziwej uczciwości” – mówił w Święto Niepodległości bp Jan Piotrowski podczas Mszy św. w kieleckiej Bazylice Katedralnej.
W homilii biskup kielecki zwrócił uwagę na potrzebę miłości i zgody wzajemnej, której brak nieraz doprowadzał do tragedii narodowych. Powołując się na biblijne przykłady mówił także o konieczności czytelnych postaw ludzi stawianych u steru władzy i o motywacjach tych wszystkich, którzy w dziejach uczciwie służyli Ojczyźnie.
Czyniąc analizę historyczną w stosunku do dzisiejszych czasów, przypomniał, że mija 245. rocznica od pierwszego rozbioru Polski, który zapoczątkował kolejny (…) i „Królestwo Polskie zniknęło z mapy Europy”, co spowodowała wrogość sąsiada, ale i to, że „kraj nie był kochany przez swoich”.
„Niegdyś, w czasach biblijnych, prorok Eliasz stawał przez królem Achabem, by przekazać mu Boże przesłanie i upomnieć przed niegodnym życiem” – mówił. Z kolei autorzy Ksiąg Królewskich uczą, że „wszystko zależy od tego, co jest w sercach rządzących. „Trzeba zobaczyć serca rządzących; patrzmy, czego pragną, czym żyją, jak się zwracają do najbliższych, badajmy ich serca, bo to pryzmat, przez który dociera serce Boże” – powiedział bp Jan Piotrowski.
Bp Piotrowski wspomniał także historię Święta Niepodległości odzyskanej 99 lat temu, które było obchodzone od 1937 r., a teraz po latach obchody są kontynuowane i mają podniosły oraz radosny wymiar.
Podkreślił wdzięczność Bogu za dar wolności oraz wkład w jej odzyskanie wielu heroicznych Polaków, kobiet, mężczyzn, dzieci oraz obecnych „w tym panteonie bezimiennych bohaterów, ludzi różnych stanów, wykształcenia i posiadania, ale tej samej miłości wobec ojczyzny”. Była to niekiedy i nader często, jak zaznaczył biskup kielecki, „miłość do ostatniej kropli krwi”.
Podkreślił także znaczenie współpracy, tak ważnej w budowaniu pomyślności ojczyzny, zauważył, że „zdolność do współpracy czyni ludzkie dzieła trwałymi”, a dzieła te wówczas „niosą geniusz swoich budowniczych i nie służą tylko im samym”.
Wspomniał również postać patrona dzisiejszego dnia – św. Marcina, którego na wyżyny świętości nie wyniósł oręż żołnierski, ale, po nawróceniu – „wierność jednemu Panu”.
Przypomniał także cytat z Księgi Przysłów: „Bo Pan brzydzi się przewrotnymi, a z wiernymi obcuje przyjaźnie”. „Te słowa są doskonałym zwierciadłem wielu sytuacji naszej polskiej rzeczywistości” – podkreślił biskup kielecki.
„Z obywatelskiej perspektywy odpowiedzialności za ojczyznę, a szczególnie tych, którzy cieszą się społecznym mandatem, by rządzić krajem na jego wszystkich szczeblach, nie może zabraknąć uczciwości zwłaszcza tej ewangelicznej, bowiem żaden sługa nie może dwóm Panom służyć” – mówił hierarcha. Jak zdecydowanie podkreślił biskup kielecki – jeśli ktoś tego nie pojmuje, jest zdrajcą nie mniejszym niż targowiczanie i kolaboranci różnych systemów totalitarnych, które przetoczyły się przez ojczystą ziemię.
Po Eucharystii nastąpił przemarsz przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Wolności, gdzie trwały oficjalne uroczystości. W programie kieleckich obchodów Święta Niepodległości w Kielcach znalazł się m.in. festyn niepodległościowy organizowany przez Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, prezentacja współczesnego sprzętu wojskowego i historycznego uzbrojenia żołnierzy z czasów II wojny światowej.
Po raz dwunasty jest także prowadzona kwesta na rzecz polskich szkół na Litwie. Obchodom Narodowego Święta Niepodległości w niedzielę (12 listopada) towarzyszyć będzie Bieg Niepodległości.
dziar
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl