Bp Jan Piotrowski zachęca diecezjan do pielgrzymowania, nie tylko na Jasną Górę

Pielgrzymowanie w naszej diecezji kieleckiej jest kontynuowaniem bogatej tradycji pielgrzymkowej, która sprawiała, że z czasem z Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę narodziły się nowe i bardzo cenne inicjatywy pielgrzymkowe, które tak bardzo ubogacają żywą wspólnotę wiary Kościoła diecezjalnego – pisze w komunikacie Biskup Kielecki.

Przypomina przede wszystkim, że już 5 sierpnia Mszą św. w Wiślicy rozpocznie się 42. Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Przez osiem dni pątnicy będą uczestniczyli w wyjątkowych rekolekcjach w drodze, odwiedzając miasta i wioski, by 13 sierpnia pokłonić się Czarnej Madonnie, powierzając jej różne intencje osobiste i wspólnotowe.

Pątnikom będzie towarzyszyć hasło „Z Maryją wierzymy w Kościół Chrystusowy…”.

Biskup odnosi się zarazem do bogatych tradycji pielgrzymowania w powierzonej sobie diecezji, które wyrosły na gruncie Kieleckiej Pielgrzymki – począwszy od pielgrzymki młodych do Wiślicy w czerwcu poprzez Diecezjalną Pielgrzymkę Rowerową na Jasną Górę czy Pielgrzymkę KSM i Ruchu Czystych Serc do sanktuarium patronki polskiej młodzieży, bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. Wskazuje także doroczną pielgrzymkę kapłanów do jednego z sanktuariów diecezjalnych, pielgrzymowanie maturzystów i comiesięczne dekanalne czuwania na Jasnej Górze, a także Apostolatu Margaretka w sanktuarium Jezusa Cierpiącego w klasztornym kościele sióstr norbertanek w Imbramowicach, czy lipcową pielgrzymkę do sanktuarium św. Kingi w Nowym Korczynie.

„Pielgrzymowanie to odpowiedź na taki wewnętrzny cichy, ale jakże przekonywający głos duchowych potrzeb człowieka. Ono sprawia, że na pielgrzymie szlaki wyruszają tysiące osób różnego wieku oraz różnej kondycji fizycznej i duchowej” – zauważa.

Zaznacza, że dziś jedynie „modlitwą możemy leczyć współczesny świat”, a „tego lekarstwa potrzebujemy wszyscy bez wyjątku, zarówno my duszpasterze, jak i małżeństwa oraz całe rodziny, a w nich dzieci i młodzież, chorzy i cierpiący, a także wszyscy uwikłani w nałogi i cywilizacyjne uzależniania” – pisze biskup, zachęcając do wyruszenia na pielgrzymi szlak, a chorych i cierpiących do duchowego uczestnictwa.

tekst za: ekai.pl

>> Słowo Biskupa Kieleckiego