W trosce o rodziny, dzieci i młodzież biskup kielecki Jan Piotrowski w specjalnym komunikacie zaprasza diecezjan do nawiedzenia w najbliższym czasie ważnych sanktuariów maryjnych i udziału w diecezjalnych uroczystościach, które wkrótce odbędą się w Piotrkowicach, Wiślicy, Piekoszowie, Włoszczowie. Komunikat biskupa jest od odczytywany w kościołach diecezji kieleckiej.
Pierwsze wymieniona przez biskupa wydarzenia odbędą się 8 września w sanktuariach w Piotrkowicach i w Wiślicy.
„W Piotrkowicach k. Chmielnika będziemy świętowali 60. rocznicę koronacji Cudownej Figury Matki Bożej. W tym samym dniu będzie Diecezjalna Pielgrzymka do sanktuarium Uśmiechniętej Madonny Wiślickiej czczonej w tym miejscu od XIV wieku” – pisze biskup.
W komunikacie biskup wyjaśnia, że Wiślica to nie tylko „piękna historia, ale i miejsce nadziei, która rodzi się z odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych i macierzyńskiej troski Maryi”.
Wiślica ma ogromne znaczenie dla początków chrześcijaństwa w Polsce, a w diecezji kieleckiej traktowana jest na podobieństwo Lednicy.
Kilka tysięcy lat temu na terenie dzisiejszej Wiślicy osiedliły się plemiona słowiańskie.
Początki ośrodka kościelnego w Wiślicy to XI wiek. Pierwotny kościół był romański, następny – większy – także romański z kryptą (XII w.) W jego miejsce w I połowie XIII w. został zbudowany kolejny kościół romański – trójnawowy, z erygowaną przy nim kapitułą kolegiacką.
Obecny kościół zbudował Kazimierz Wielki w poł. XIV wieku, jako kościół ekspiacyjny za śmierć ks. Baryczki. Budowla była rozbudowywana do końca XIV wieku. Kościół jest gotycki, murowany z ciosu, z pozostałościami romańskimi. W ołtarzu głównym – wczesnogotycka rzeźba tzw. Madonny Łokietkowej (Uśmiechniętej). Obok kościoła – wapienna misa zwana „misą chrzcielną” kojarzona z przyjęciem chrztu ok. 880 r. przez księcia Wiślan z rąk św. Cyryla i Metodego.
Natomiast w Piotrkowicach w sanktuarium prowadzonym przez karmelitów odbiera cześć łaskami słynąca figura Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus z ok. 1400 r.
Największym wydarzeniem w historii piotrkowickiego sanktuarium była koronacja figury, której 7 września 1958 r. dokonał bp Czesław Kaczmarek, przy udziale abp. Eugeniusza Baziaka z Krakowa oraz siedmiu innych biskupów, w obecności ok. stu tysięcy pielgrzymów. Była to pierwsza koronacja w Polsce po II wojnie światowej.
Kolejne wydarzenia odbędą się w Piekoszowie i Włoszczowie.
W piekoszowskiej świątyni obraz Matki Bożej, namalowany przez nowicjusza OO. Paulinów w Częstochowie – Krzysztofa Lateckiego w 1691 r., czczony jest od początku XVIII wieku, gdy w święto Wniebowstąpienia Pańskiego (21 maja 1705 r.) dostrzeżono krwawe łzy na wizerunku. To niezwykle zjawisko dało początek kultowi Matki Bożej Piekoszowskiej. Obraz został umieszczony w świątyni. Do Piekoszowa zaczęły ściągać rzesze wiernych, zapisywano także łaski otrzymane za pośrednictwem Maryi. 8 września 1968 Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński dokonał uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. W uroczystości uczestniczyło 70 tys. wiernych.
„Uroczystości 9 września z okazji 50. rocznicy koronacji Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie zakończą się wprowadzeniem relikwii św. Joanny Beretty Molli, włoskiej matki i lekarki, która bardziej ceniła życie dziecka niż swoje własne” – zachęca biskup.
Zwieńczeniem wydarzeń mających na celu „dziękczynienie Bogu przez Maryję za dar rodziny (…) jest 6 października i kolejne Diecezjalne Spotkaniem Róż Żywego Różańca w sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin we Włoszczowie” – pisze biskup kielecki.
Wizerunek został ukoronowany papieskimi diademami pobłogosławionymi przez Ojca Świętego Benedykta XVI 3 czerwca 2007 r. Kult obrazu to początki XVII wieku.
Ubogim dzieciom z miasteczka 27 maja 1642 r. objawiła się Matka Boża, w asyście św. Józefa i św. Joachima. Towarzyszyły temu liczne uzdrowienia. Na podstawie świadectw ludzi, którzy doświadczyli łask, ówczesny prymas Polski abp Maciej Łubieński wydał zgodę na wybudowanie w mieście kaplicy, do której w 1646 r. uroczyście wprowadzono obraz.
Cudowny wizerunek Matki Bożej Opiekunki Rodzin umieszczono w ołtarzu głównym włoszczowskiego kościoła. Obraz nieznanego autorstwa przedstawia Matkę Bożą Niepokalanie Poczętą z Dzieciątkiem na ręku w otoczeniu św. Joachima i św. Józefa. Kult Włoszczowskiej Madonny sukcesywnie się rozwijał i trwa do chwili obecnej.
„Zapraszam was serdecznie do jednego z tych drogich nam miejsc, aby modlić się za rodziny naszej diecezji, ich duchową kondycję, życiowe powodzenie i potrzebną nam wszystkim miłość na wzór Maryi, kochającej nas
Matki Jezusa Chrystusa” – pisze bp Piotrowski.
Zarazem dziękuje diecezjanom za udział w pielgrzymkach na Jasną Górę, pieszej i rowerowej które „przed oblicze Jasnogórskiej Pani Zawierzenia zaprowadziły blisko trzy tysiące osób: dzieci, młodzieży i dorosłych z różnych zakątków naszej diecezji”.
Przypomina ideę pielgrzymiego trudu, dziękuje za intencje, które „z troską ogarniały sprawy małżeństwa i rodziny, zdrowia i ludzkiego powodzenia, wdzięczności za doznaną gościnę, chorych i cierpiących. Nie brakowało modlitwy w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych” – napisał w komunikacie bp Jan Piotrowski.
dziar
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza Święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się Chwała, sekwencję i Wierzę.
Prefacja – 1 wielkanocna – nr 20 (z formułą a zwłaszcza w tym dniu),
w Modlitwie Eucharystycznej 1-3 wspomnienie tajemnicy dnia oraz modlitwa za nowo ochrzczonych,
uroczyste błogosławieństwo (Mszał, s. 384).
Rozesłanie z dodaniem Alleluja.
Po II Nieszporach kończy się ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
† Stanisław Wesołowski 1996
† Bronisław Piwowarczyk 2006
† Edward Skotnicki 2012
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl