Bp Jan Piotrowski zachęca do wsparcia remontu bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie

„Dzięki hojnym ofiarom wielu ludzi w dobrym tempie posuwają się prace związane z remontem tego szczególnego miejsca” – pisze w komunikacie bp Jan Piotrowski, zachęcając do wspierania „modlitwą i ofiarą” remontu bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie.

W komunikacie skierowanym do diecezjan bp Piotrowski przypomina, że właśnie wchodzimy w czas przypominający wydarzenia zapisane w dziejach tego „świętego miejsca”.

„Wchodzimy w czas intensywnego przeżywania na nowo wydarzeń, które dokonały się prawie 2000 lat temu w Jerozolimie. Jezus Chrystus umarł dla naszego zbawienia. Jego zmartwychwstanie pozwoliło i pozwala człowiekowi z nadzieją patrzeć na własną przyszłość w najdalszej perspektywie, w perspektywie życia wiecznego w pełni szczęścia” – pisze biskup kielecki.

Przypomina, że troska o miejsca związane z życiem Jezusa są obowiązkiem chrześcijan. „Każdy człowiek troszczy się o miejsca, które są mu drogie. Jest rzeczą naturalną, że jako chrześcijanie dbamy o miejsca święte związane z wydarzeniami zbawczymi” – zauważa.

Zachęca do ofiar w Wielki Piątek, gdy „po raz kolejny będziemy mieć możliwość ofiarowania daru serca na utrzymanie Bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie”. Zdaniem biskupa, to hojność ludzi pozwala na dobre tempo prac w „tym szczególnym miejscu”.

Prace w bazylice ruszyły wiosną 2016 r. Poważny remont przeszła ostatnio kaplica Grobu Pańskiego, wybudowana w 1810 r. Trzem wspólnotom chrześcijańskim, które wspólnie administrują bazyliką, trudno było dojść do porozumienia, dlatego kaplica rzadko była remontowana. Pogarszający się gwałtownie stan kaplicy sprawił jednak, że w marcu 2016 r. poszczególne wyznania porozumiały się w sprawie remontu.

W czasie prac konserwatorskich odsłonięto m.in główną płytę grobu Chrystusa, pod którą znajduje się kolejna płyta oraz skała, na której złożono ciało Chrystusa po śmierci. Prowadzący prace greccy specjaliści z politechniki w Atenach wyczyścili kamienie, a także poprawili zabezpieczenia przed trzęsieniem ziemi.

Remont kaplicy w Bazylice Grobu Świętego kosztował co najmniej 4 mln dolarów. Pieniądze zebrały Kościoły, opiekujące się świątynią: katolicy, prawosławni i Ormianie. Finansowego wsparcia udzielili także prezydent Autonomii Palestyńskiej oraz król Jordanii, która formalnie administruje Starym Miastem w Jerozolimie.

Prace prowadzone były w nocy, by pielgrzymi mogli zwiedzać bazylikę. Kolejny etap to prace przy fundamentach i posadzce.

dziar
tekst za: ekai.pl

Przeczytaj: Komunikat Biskupa Kieleckiego