W jeden ze styczniowych dni, kiedy przybywamy do Iquitos, by stąd wyruszyć do Limy na rekolekcje, zebrania i kursy, zadzwonił do mnie Ksiądz Biskup Jan Piotrowski zapowiadając swoją wizytę u nas w Amazonii. Było mi bardzo miło to usłyszeć, tym bardziej, że nie są one tak częste - mówi Dominika Szkatuła, świecka misjonarka.
W czwartek, 13 marca 2025 r. nasi goście: Ksiądz Biskup Jan Piotrowski, o. Kazimierz Szymczycha i misjonarz z Peru ks. Grzegorz Pańczyk, wylądowali w Iquitos. Tak rozpoczęła się przygoda! Powiało Polską i polską flagą, którą miałyśmy dobrze zachowaną na takie okazje.
W organizację wizyty były zagazowane cztery świeckie misjonarki pracujące w Wikariacie św. Jozefa znad Amazonki: Beatka Prusinowska (odpowiedzialna na Biuro do Spraw Socjalnych), Anna Borkowska (Ekonom Wikariatu) z diecezji warszawsko-praskiej, Gabriela Flilonowicz (Kierownik Szpitala) z diecezji bielsko-żywieckiej i ja – Dominika Szkatuła (Koordynator Duszpasterstwa Indian) z archidiecezji krakowskiej.
Następnego dnia – w piątek, 14 marca 2025 r. podczas śniadania mogliśmy swobodnie porozmawiać w naszym domu o działalności, którą realizuje każda z nas. Biskup Jan zapewnił nas o stałej modlitwie za nas i naszą misję w Amazonii, która jest mu bliska i którą zechciał wspomóc choćby małymi projektami finansowymi w zakresie służby zdrowia, formacji chrześcijańskiej Indian i remontu naszego domu w Iquitos. Z szacunkiem i wdzięcznością przyjęłyśmy tę chęć pomocy.
Następnie oprowadziłyśmy gości po biurach naszej kurii. Miało też miejsce krótkie spotkanie z Wikariuszem Generalnym, ks. Cesarem Caro, jako że nasz biskup Javier Travieso, niestety był nieobecny w tych dniach. Za to udało nam sie spotkać z biskupem Wikariatu Iquitos Miguelem Angelem Cadenas, który przyjął nas w swoim biurze, w którym od razu poczuliśmy sie bardzo rodzinnie, bo byliśmy wśród symboli polskich, takich jak obraz Matki Bożej Częstochowskiej na głównej ścianie. Obok stało pamiątkowe krzesło z wizyty św. Jana Pawła II w Iquitos w lutym 1985 roku. Wtedy „ludzie dżungli” pięknie przywitali Papieża Polaka okrzykując go słynnym zwrotem: „El Papa también es Charapa” („Papież tez jest żółwiem”) i tak do dziś serdecznie pamiętają go tutejsi mieszkańcy.
Po pamiątkowym zdjęciu przyszedł czas na wizytę u ks. Marka Brulisińskiego – z diecezji płockiej. Pojechaliśmy daleko, do jego parafii w Santa Clara, która leży nad rzeką Nanay, a ponieważ był to piątek po południu to uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej i Mszy św. razem z całą wioską. Biskup Jan sprawował Mszę św. posługując się bardzo dobrze językiem hiszpańskim (widać, że niewiele zapomniał sprzed ponad 25 lat, kiedy był misjonarzem w Chosica, na przedmieściach Limy).
Ponieważ wizyta odbywała sie w Amazonii, nie mogłyśmy nie uwzględnić w programie jakiegoś wypadu na rzekę. Byłoby wspaniale wziąć gości do mnie – do Angoteros, do Indian Kichwas, ale ponieważ jest to „za górami, za lasami”, nie było szans, aby tam sie udać, bo nie wrócilibyśmy na samolot. Czyli gdzie ich porwać? – tak sobie myślałyśmy. Wymyśliliśmy, że najlepiej będzie popłynąć do Santa Clotilde, gdzie działa nasza koleżanka Gabi zarządzając szpitalem. I tak też się stało.
W sobotę, 15 marca 2025 r. rano, w wielkim deszczu i „chłodzie” goście wyruszyli w drogę w towarzystwie Beatki. Najpierw po Amazonce, a później po rzece Napo, która jest dużym dorzeczem Amazonki. Kilkugodzinna podróż aż do godziny 15.00 pozwoliła panom wyschnąć i poczuć „wilczy głód”. W takiej sytuacji najlepszym, co mogło ich spotkać – to gorące powitanie u sióstr Meksykanek (choć bez tekili, ale z ciepłymi i pikantnymi daniami).
W Santa Clotilde, w chwili obecnej, nie ma księdza, więc goście „spadli jak z nieba”, aby odprawić w wiosce Mszę św. w niedzielę, 16 marca. Po południu była jeszcze wycieczka do pobliskiej wioski Huiririmac, gdzie mogli zachwycić się piękną przyrodą i czystą wodą, której tak bardzo brakuje dziś nie tylko w Amazonii, ale i na świecie, a ten zakątek wygląda jeszcze jak cud.
Ostatni dzień – poniedziałek, 17 marca 2025 r. to oczywiście Msza św. pożegnalna, wspólny obiad i... niespodzianka: kawka z szarlotką o polskim smaku w domu Beatki i jej męża Juana Carlosa. Następnie udaliśmy się na lotnisko – na to samo, które w 1985 r. przyjmowało papieża Jana Pawła II. Na pamiątkę tego historycznego wydarzenia postawiono tu wielki krzyż, pod który oczywiście udaliśmy się na krótką modlitwę i na ostatnie pamiątkowe zdjęcie.
Moment pożegnania, który zawsze jest delikatny i trochę smutny, rozbroił Ojciec Kazimierz: najpierw odgrywał płaczącego, co rozśmieszało nawet obcych, a potem okazało sie, że nie może wejść na odprawę, bo na jego karcie pokładowej jest nazwisko Sanchez, a nie Szymczycha. Hahaha... nie odleci...! Ale niestety, bardzo szybko zrobili korektę i kochanym gościom przyszło powiedzieć: Adiós!
Po przylocie do Limy około godz. 21.30 udaliśmy się wraz z ks. Józefem Kamzą do parafii Matki Bożej Wspomożycielki prowadzonej przez Księży Salezjanów.
Następny dzień, 18 marca 2025 r. rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy Jutrznią z przybyłymi na spotkanie polskimi misjonarzami pracującymi w środkowym i południowym Peru.
Po wspólnym śniadaniu udaliśmy się na spotkanie, gdzie najpierw zabrał głos Biskup Jan, następnie o. Kazimierz Szymczycha, a później kolejno księża misjonarze mogli przedstawić się i opowiedzieć krótko, gdzie pracują. Wśród obecnych znajdowały się Siostry Urszulanki Unii Rzymskiej oraz przedstawiciele Ojców Franciszkanów Konwentualnych, Księży Salezjanów, oraz księży „Fidei Donum” pochodzących z diecezji kieleckiej, opolskiej, siedleckiej i tarnowskiej.
Następnie udaliśmy się do Bazyliki, która jest również jednym z Kościołów Jubileuszowych Archidiecezji Limeńskiej, gdzie pod przewodnictwem Biskupa Jana sprawowaliśmy Eucharystię, w czasie której wysłuchaliśmy Słowa Bożego wygłoszonego przez Pasterza Kościoła Kieleckiego.
Kaznodzieja nawiązując do przeżywanego Roku Jubileuszowego, przywołał adhortację papieża Franciszka o zaufaniu „C'est la confiance”. W jej 24 punkcie papież pisze: W ostatnich dniach swego życia Mała Tereska nalegała na to: „Sądzę, że my, które biegniemy drogą Miłości, nie powinnyśmy myśleć o tym, co bolesnego może nas spotkać w przyszłości, gdyż jest to brak ufności” Jeśli znajdujemy się w rękach Ojca, który bezgranicznie nas kocha, pozostanie to prawdą, bez względu na okoliczności; będziemy mogli podążać naprzód niezależnie od tego, co się zdarzy i, w taki czy inny sposób, w naszym życiu wypełni się projekt miłości i spełnienia”.
W godzinach popołudniowych Biskup Jan odwiedził o. Stanisława Olbrychta, franciszkanina, najstarszego polskiego misjonarza.
Ostatni dzień wizyty przypadł w Uroczystość św. Józefa. Nasi goście nawiedzili Narodowe Sanktuaria św. Róży z Limy i Seńor de los Milagros oraz Katedrę. Wzruszającym momentem była modlitwa przed ołtarzem Matki Bożej Częstochowskiej i św. Jacka Odrowąża u Ojców Dominikanów, co było pięknym zwieńczeniem wizyty paserskiej u misjonarzy w Brazylii i w Peru.
Wszystkie cztery jesteśmy bardzo wdzięczne za tę wizytę, która w jakiś sposób nas umacnia, zapewnia o tym, ze choć jesteśmy świeckimi misjonarkami – to nie jesteśmy same! Jesteśmy posłane więc mamy kogoś, kto nas chroni, zabezpiecza i modli sie za nas, abyśmy dobrze i hojnie wypełniały naszą misję, do której Bóg sam nas wezwał. Ta wizyta była także pięknym świadectwem dla tutejszych ludzi, z którymi współpracujemy i naszych przełożonych. Tuparishu! (do zobaczenia w języku kichwa).
tekst pod red. ks. Grzegorza Pańczyka
>> Relacja z pobytu bp. Jana Piotrowskiego w brazylijskiej diecezji Guarapuava
>> Bp Jan Piotrowski spotkał się z polskimi misjonarzami w Kurytybie
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja wielkopostna
– nr 8-11.
Msza o powołania
w parafii św. Hiacynty i Franciszka
w Kielcach.
† Józef Mruczkowski 1984
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl