Bp Jan Piotrowski zapowiada diakonat stały i inne posługi w naszej diecezji

W odpowiedzi na zachętę Ojca Świętego Franciszka, chcemy podjąć w naszej diecezji przygotowania do rozpoczęcia formacji mężczyzn do diakonatu stałego – zapowiada Biskup Kielecki Jan Piotrowski w komunikacie wystosowanym do wiernych.

Diakonami stałymi mogą zostać zarówno mężczyźni bezżenni w wieku minimum 25 lat, ale również żonaci. W drugim przypadku trzeba mieć ukończony 35 rok życia, pięcioletni staż małżeński oraz posiadać zgodę żony. Kandydaci muszą mieć ukończone studia wyższe z zakresu teologii i są zobowiązani do zrealizowania trzyletniej formacji.

„Tradycja diakonatu stałego sięga aż czasów apostolskich. To bogactwo posług w Kościele nic nie straciło na ważności i wartości, a wręcz przeciwnie, są dla Kościoła także dziś darem służącym realizacji jego posłannictwa w świecie” - tłumaczy bp Piotrowski.

Diakoni stali wspomagają duchowieństwo w posłudze duszpasterskiej. Mogą udzielać sakramentu Chrztu, udzielać Komunii Świętej, błogosławić małżeństwa, czy wygłaszać kazania.

>> Komunikat Biskupa Kieleckiego