Bp Jan Piotrowski: Zapraszam na zakończenie Jubileuszu 850-lecia kieleckiej katedry

Rozmowa z Biskupem Kieleckim Janem Piotrowskim.

Kielecka katedra obchodzi jubileusz 850-lecia istnienia. Jubileusz i katedra mają znaczenie w tradycji chrześcijańskiej. Jakie?

Jubileusze mają różny charakter: religijny, kulturalny, osobisty. Księga Powtórzonego Prawa nam podpowiada, że jest to czas łaski, darowania długów, zwrócenia się ku Bogu (zob. Pwt 15, 1-11). Jubileusz skłania też do przypomnienia twórców tej budowli, wśród nich biskupa Gedeona, który ten kościół wzniósł na chwałę Pana Boga w 1171 roku. To wszystko wybrzmiało na różnych sesjach naukowych, spotkaniach, w publikacjach diecezjalnych i w mediach świeckich, które też zauważają to wydarzenie.

Warto przeżywać jubileusze, ponieważ one mówią o możliwościach ludzi minionej epoki i o obecnie żyjących. To wszystko wyrasta z wiary, Ewangelii i oddziałuje na wiernych nie tylko parafii katedralnej, ale całego miasta. Pamiętajmy, że przez wieki w Kielcach była tylko katedra i kościół św. Wojciecha. Jubileusz to dziękczynienie Bogu i ludziom za dobro, które wyrasta ze Wzgórza Katedralnego i z tej świątyni, gdzie oddaje się cześć Panu Bogu w duchu i prawdzie.

Kielecka katedra to również Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Jej obraz w 1991 roku koronował św. Jan Paweł II.

Bardzo często katedry, a wcześniej kolegiaty, były dedykowane Matce Najświętszej w różnych Jej tajemnicach i wezwaniach. Na przykład świątynia w Wiślicy nosi wezwanie Narodzenia NMP, w Kielcach przeżywamy uwielbienie Maryi w tajemnicy Wniebowzięcia. Wierni zwracali się do Matki Chrystusa, ponieważ matka dba o przyszłość swoich dzieci. W tym zawiera się także  geniusz macierzyństwa i troski o rodzinę. Jesteśmy więc wdzięczni Panu Bogu, że na pewnym etapie dziejów kieleckiej katedry, pojawił się obraz Matki Bożej Łaskawej, który zakupił kanonik krakowski ks. Wojciech Piotrowski. Co dla mnie stanowi wielki zaszczyt. Od ponad 400 lat ten obraz odbiera cześć, a 30 lat temu był koronowany przez św. Jana Pawła II.

Matka Boża daje nam najprostszą katechezę, zrozumiałą dla każdego. To są jej słowa z Kany Galilejskiej: „Uczyńcie wszystko cokolwiek wam [Chrystus] powie" (J 2, 5). W naszej ludzkiej wrażliwości szukamy miejsc pielgrzymkowych, tam gdzie były objawienia lub miejsc ze szczególną religijnością Maryjną. Jednak Matka Boża ma jedno zadanie, przyprowadzić swoje dzieci do Jezusa Chrystusa. Mówi o tym zarówno w Fatimie, La Vang, Kibeho, Gietrzwałdzie czy w Kielcach. To jest Jej najlepsza Matczyna rada. Myślę, że potrzeba nam nowej wrażliwości w naszej przemianie, nawróceniu, w odnowieniu jubileuszowym, aby wsłuchać się w te słowa Matki Najświętszej. Temu służą też odbywające się misje parafialne. To jest wielkim darem duchowym, że z Maryją podążamy do Jezusa.

Ten rok to: Rok Rodziny oraz świętego Józefa. W diecezji kieleckiej trwa peregrynacja obrazu świętego Józefa.

Kiedy mówimy o świętej Rodzinie widzimy: po środku Jezusa, a po bokach Maryję i Józefa. To jest ten pierwowzór rodziny, która jest natchnieniem dla wielu osób. Św. Józef Opiekun Świętej Rodziny był człowiekiem, który umiał słuchać Pana Boga. Ojciec święty Franciszek podkreśla, że on niekoniecznie musiał wszystko zrozumieć, ale wierzył, że to, co Bóg mówi ma sens. Mówi: „Przyjmij do siebie Maryję" (zob. Mt 1, 20), więc to uczynił. W środowisku byłaby ukamienowana, wtedy kiedy stała się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Później usłyszał: „Wstań i uciekaj do Egiptu" (zob. Mt 2, 13-14), bo wrogowie czyhają na Jezusa. Św. Józef uczy nas, że potrzebna jest głęboka wiara i zaufanie Panu Bogu, przez to jest wzorem mężczyzny. Określany jest mianem człowieka o wybitnej jakości życia duchowego. Myślę, że te wszystkie wydarzenia, które nakładają się na siebie sprawiają, że stajemy się bardziej odważni w wierze. Cieszę się, że peregrynacja obrazu św. Józefa, skupia w parafiach rodziny, ludzi młodych, starszych i przynosi owoce.

Katedra to dziedzictwo wiary, oddawania czci Bogu, sprawowania sakramentów, modlitwy, ale też kultury i historii o czym świadczą epitafia, tablice pamiątkowe. Jakie znaczenie ma to połączenie wiary i kultury?

W ciągu tych 850 lat było wielu znamienitych ludzi związanych z kielecką katedrą. Epitafia i tablice świadczą o bogatej historii i geniuszu tego miejsca, które wiąże mieszkańców naszej diecezji: obecnych i tych, którzy stąd wyjechali. Koroną tego głębokiego sensu czci Bogu i dojrzewania w wierze są błogosławieni: ks. Józef Pawłowski, proboszcz katedry, męczennik z Dachau oraz arcybiskup wileński ks. Jerzy Matulewicz, który był kapłanem naszej diecezji, ale losy inaczej się potoczyły i został wyniesiony na ołtarze, jako odnowiciel zakonu marianów.

Jubileusz niejako wskrzesza pamięć o przeszłości, aby stała się lekcją dla młodego pokolenia, że nie jesteśmy znikąd. Trzeba mieć tę świadomość dla budowania ludzkiej, chrześcijańskiej tożsamości, że wiemy skąd jest nasz ród. Tego nas uczy ten jubileusz obchodzony uroczyście przez cały rok. A całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu w kieleckiej katedrze podkreśla głęboką prawdę o obecności Pana Jezusa i tego, co wyraża autor listu do Hebrajczyków: „Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki " (Hbr 13, 8).

Główne obchody odbywają się 2 października. Przybędzie na nie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Jubileusz będzie połączony z diecezjalną pielgrzymką Róż Różańcowych. Wcześniej Matka Boża w Kielcach była czczona jako Matka Boża Różańcowa. 

Rozpoczęliśmy jubileusz w odpust Matki Bożej Łaskawej 7 maja 2020 roku jako Patronki Kielc, a taką została ogłoszona dekretem Stolicy Apostolskiej przez Papieża na życzenie ówczesnego Biskupa Kieleckiego Stanisława Szymeckiego. Dlatego chcieliśmy jeszcze wpisać w obchody jubileuszu 30. rocznicę pobytu świętego Jana Pawła II w Kielcach. Pierwotnie tu oddawano cześć Matce Bożej Różańcowej. Jak wyjaśniał ks. proboszcz Adam Kędzierski istniało nawet Bractwo Różańcowe. Święty Jan Paweł II uczył nas, że różaniec otwiera modlącemu się horyzont potrzeb Kościoła. On jest bardzo szeroki i bogaty, w wymiarze duchowym, charytatywnym, misyjnym i duszpasterskim.

Ogromnie się cieszę, że jubileusz 850-lecia katedry zakończymy w październiku w miesiącu różańca u stóp Matki Bożej. Ksiądz arcybiskup nuncjusz przyjął zaproszenie na to wydarzenie, w sobotę o godz. 12 będzie przewodniczył Mszy świętej. Jednocześnie spodziewamy się specjalnego słowa Ojca Świętego Franciszka. Zapraszam wszystkich na Jubileusz 850-lecia kieleckiej katedry.

Dziękuję za rozmowę.

Katarzyna Bernat