Tłumy wiernych wzięły udział w Drodze Krzyżowej, która przeszła ulicami Masłowa. W ten sposób mieszkańcy upamiętnili 20. rocznicę odejścia do Domu Pana św. Jana Pawła II.
Nabożeństwo poprzedziła Msza Święta w kościele Przemienienia Pańskiego. Liturgii przewodniczył biskup Marian Florczyk, który powiedział, że w chwili śmierci Jana Pawła II płakał cały świat.
– Nigdy wcześniej nie było tak zbiorowego płaczu po śmierci jednego człowieka i nigdy świat nie poczuł się tak bardzo jedną rodziną. Ta śmierć zbliżyła do siebie ludzi i kraje. Centrum świata stał się wówczas Rzym. Miliony ludzi przybywały do tego miasta, aby pożegnać papieża Polaka. Słowa: „Polak, on był Polakiem” były przywoływane w rozmowach i w życiorysie Jana Pawła II – mówił biskup.
– Odszedł największy autorytet świata, znany w każdym kraju. Dziś świadczy o tym, chociażby liczba pomników papieża. Po śmierci Jana Pawła II nastąpiła cisza, refleksja, zaduma, przerywana czasem płaczem lub głębokim westchnieniem. Padało często pytanie: co teraz będzie? Zwaśnione grupy zaczęły się jednać, nawet kibice Kielc i Ostrowca. Sceny artystyczne ożywiły się tekstami Jana Pawła II. Filmowcy i reżyserzy zaczęli realizować filmy o wielkim papieżu. Podczas mszy pogrzebowej spontanicznie tłum wznosił okrzyk „Santo Subito” – „Święty natychmiast”. Kielce i Ziemia Świętokrzyska włączyły się w te przeżycia. Dzisiejsza modlitwa i droga krzyżowa na lotnisko to nic innego jak wspomnienie tamtych wydarzeń związanych ze śmiercią i pobytem Jana Pawła II w Masłowie w 1991 roku – powiedział biskup Marian Florczyk.
W Drodze Krzyżowej ulicami Masłowa wzięło udział kilkaset osób. W niesienie krzyża i rozważania zaangażowały się m.in. koła gospodyń wiejskich oraz strażacy.
– Pamiętam z młodych lat wizytę papieża w Masłowie. Byłam wówczas małym dzieckiem, było tu mnóstwo ludzi. To było niezwykle podniosłe i emocjonujące przeżycie. Natomiast 20 lat temu, 2 kwietnia, czuliśmy wielki smutek i żal. Nie obyło się bez łez – mówi pani Agnieszka.
– Jestem tu dziś, aby upamiętnić Jana Pawła II. Nasz papież był dla mnie świętą osobą. Wiadomość o jego śmierci przyjąłem z bólem serca. Myślę, że to był ciężki dzień dla każdego Polaka – dodaje pan Krzysztof.
Pamięć o wizycie Jana Pawła II jest w gminie Masłów kultywowana i przekazywana z pokolenia na pokolenie.
– Świadczą o tym m.in. nabożeństwa Drogi Krzyżowej, tak jak to, które dzisiaj przeszliśmy w 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Mnóstwo ludzi, prawdziwa modlitwa i miejsce szczególne, bo zakończyliśmy drogę krzyżową pod pomnikiem papieża, który odzwierciedla chwile z lotniska sprzed tylu lat, z 1991 roku. To miejsce szczególne. Tutaj nie tylko samorządowcy i parlamentarzyści składali kwiaty, ale przede wszystkim mieszkańcy i ludzie przyjeżdżający z Kielc. Widać to m.in. w postaci świec zapalonych w formie krzyża przed obeliskiem Jana Pawła II. Masłów, dzięki temu, że papież nas odwiedził, żyje do dziś modlitwą i pamięcią o Janie Pawle II – podkreśla wójt Tomasz Lato.
tekst za: emkielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja wielkopostna
– nr 8-11.
Wspom. dodatkowe św. Izydora, biskupa i doktora Kościoła.
Z racji I piątku miesiąca można dzisiaj sprawować Mszę o Najświętszym Sercu Pana Jezusa: Mszał, s. 186” lub 279, prefacja nr 48 (biały).
Msza o powołania
w parafii Niepokalanego Serca NMP
w Kielcach.
Jak w każdy
I piątek miesiąca wspieramy dzisiaj naszą modlitwą i ofiarą materialną Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej.
† Stanisław Cieślak 1981
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl