Bp Marian Florczyk: Chcemy podążać za zmarłymi i dotrzeć do nieba

To jedyny taki dzień, kiedy zbiorowo chcemy podążać za zmarłymi i zajrzeć do nieba. Patrząc na wygląd cmentarzy i na ludzi zatrzymujących się nad grobami rodzi się we mnie jakaś nadzieja, że nie wszystko idzie w zapomnienie, że nie wszystko, łącznie z życiem, jest banalne – mówił w homilii w uroczystość Wszystkich Świętych bp Marian Florczyk, przewodnicząc Mszy św. na cmentarzu komunalnym w podkieleckiej Cedzynie.

Zaznaczył m.in. dobry stosunek Polaków do dzisiejszego święta. – Pozostała w nas refleksja nad życiem, choć jesteśmy wielkim, ale czasem także i dziwnym narodem. Potrafimy też zachwycać. Czym? Między innymi tą pamięcią o tych, których już nie ma – zauważył. Przypomniał, że dzisiaj przywołujemy najbliższych, których życie przerwała śmierć, z którą my ludzie nie możemy się oswoić, a przecież jest odtąd, odkąd pojawił się pierwszy człowiek na ziemi. Mówił o tym m.in. C.K. Norwid.

Biskup przypomniał także wyobrażenie śmierci w różnych epokach historycznych i stylach malarskich, mówił o tych, którzy osiągnęli niebo i „trzymają palmę w swych rękach”. – Prawdziwi zwycięzcy trzymają dziś palmę swych rękach; tam są ci, którzy byli prześladowani, ranieni, ci, którzy mieli pragnienie, aby zmieniać świat na lepszy i nigdy nie godzili się na zło. Takich ludzi Jezus nazywa błogosławionymi i szczęśliwymi, zachęca, aby być człowiekiem miłosiernego, pokornego, czystego serca – apelował bp Florczyk.

Mówił także o orędownictwie świętych, wśród których został rozpoznany prymas Stefan Wyszyński. – Będzie wstawiał się za Polską – zauważył hierarcha.

Podkreślał także, że świętość jest dla każdego, że „każdy z nas nosi buławę świętości, jak żołnierz w plecaku buławę generalską”.

Pochówki na cmentarzu komunalnym na Cedzynie k. Kielce odbywają się od blisko 40 lat. Rocznie jest tam chowanych 360 – 400 osób.

W 2009 r. 14 nowych kaplic Drogi Krzyżowej przy głównej alei cmentarza zamontowało Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Kielcach. Rokrocznie w Wielkim Poście jest tutaj odprawiana ekumeniczna Droga Krzyżowa.

dziar
tekst za: ekai.pl

>> Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM