Biskup Marian Florczyk odprawił Mszę św. w klasztorze Sióstr Karmelitanek w Kielcach z okazji 25 rocznicy nawiedzenia figury Matki Bożej z Fatimy oraz wspomnienia Matki Bożej z Lourdes.
W homilii biskup zaznaczył podobieństwa pomiędzy objawieniami maryjnymi – Zarówno w Lourdes, jak i w Fatimie Maryja objawiała się biednym dzieciom. Kiedy dziś mówimy o biedzie, to na pewno nie wyobrażamy sobie stanu z Francji czy Portugalii na początku XX wieku. Zarówno trójka dzieci z Fatimy, jak i Bernadeta w Lourdes to były biedne dzieci. I do tych biednych dzieci przychodzi Maryja z pewnym posłannictwem. Objawia się jako Piękna Pani zatroskana o swoje dzieci. Te objawienia są bardzo podobne, można powiedzieć wspólne - Maryja nawołuje do modlitwy, nawrócenia i pokuty. Dzieci z Fatimy, żyjąc w biedzie nie znały szerszego świata, a tu Maryja mówi im o nawróceniu Rosji. Bernadeta też była nie tylko biedna, ale też, powiedzielibyśmy, mało zdolna. Ale była bardzo dobrym człowiekiem i dzieckiem. Do takich dzieci można mieć zaufanie. Maryja objawia się im, aby byli wiarygodymi świadkami przed ludźmi – zauważył.
Odnosząc się do obchodzonego Światowego Dnia Chorych, biskup rozważał także o sensie cierpienia – Ból jest złem, choroba jest złem. Powstaje więc pytanie - co zrobić, żeby to zło obrócić w dobro, żeby stało się korzyścią wewnętrzną dla człowieka? Śmierć Jezusa na krzyżu i ból Maryi zostały przekwalifikowane w najpiękniejsze i największe dzieło. Jezus odkupił nas przez cierpienie, w którym okazał miłość do każdego z nas. Ile jest takich osób, które cierpią i swoje cierpienie ofiarują za kogoś. Wyrażenie "ofiara za kogoś" pada zazwyczaj, kiedy wspominamy żołnierzy z II wojny światowej. Mówimy, że ponieśli ofiarę za Polskę, za braci i siostry, za Polaków. Może łatwo to mówić, ale trzeba sobie nadać sobie w chorobie i cierpieniu taką motywację, żeby wyjść zwycięsko. Żeby choroba i bezsens nie dobiły jeszcze bardziej człowieka – mówił.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl