Kochajmy dzieci! Kochajmy życie i Jezusa! Niech On będzie naszą Gwiazdą! – zaapelował Ksiądz Biskup Marian Florczyk podczas Mszy św. odprawionej w kieleckiej Bazylice Katedralnej z okazji Święta Trzech Króli.
Rozpoczynając Eucharystię hierarcha wyjaśnił znaczenie Uroczystości Objawienia Pańskiego. Dodał, że sprawuje je w intencji tych wszystkich, którym jest ciężko w życiu, którzy na swojej drodze spotykają różne trudności. Takie było doświadczenie Trzech Króli. – Pan się objawia, Jezus się objawia, że jest Bogiem kochającym każdego człowieka. Dlatego też przyszliśmy tutaj, by powitać naszego Pana, przyjąć Go do serca i ponieść potem cały rok 2023 – powiedział.
W homilii bp Marian Florczyk wiele miejsca poświęcił poszanowaniu życia dzieci, mówiąc o mechanizmie złego i nienawistnego serca, czyli takiego jakie miał podstępny Herod.
– Dzisiaj też są zabijane dzieci, z powodu przewrotnych serc. Serc, które ubrane w pancerz kłamstwa krzyczą, że początku życia człowieka nie da się ustalić. Niekiedy z pogodną miną udają zatroskanych o prawa człowieka. To winien być największy wstyd XX i XXI wieku. Tak naprawdę to trzeba chyba mówić w tym wypadku o instynkcie Heroda. On nie miał miłości do dziecka i dlatego tak się bał. Sam przecież wymordował swoje dzieci. Mówiąc o śmierci dzieci myślą obejmuję też te, którym śmierć zadał wróg w Ukrainie. One też giną z wyroku władcy, który posyła swoich żołnierzy. Z takiego wyroku ginęły też polskie dzieci podczas II Wojny Światowej. Kochajmy dzieci! Kochajmy życie i Jezusa! Niech On będzie naszą Gwiazdą! – zaapelował.
Biskup Marian Florczyk mówił także o wyborach, jakich dokonujemy. Nawiązał do Mędrców podążających za Gwiazdą Betlejemską. – Z Ukrainy pochodzi jeden z naszych króli, pan Oleg Sakajev. Przybył do Polski z całą rodziną. Jego współobywatele zamiast gwiazd niekiedy widzą świetlisty pocisk, który zabija, niesie strach i ból. Gdzie znaleźli schronienie? Niebo z szczęśliwymi gwiazdami znaleźli w Polsce. Polska gwiazda swój zachęcający blask rzuca na inne narody, by były solidarne w tym, co służy pokojowi i dobru człowieka – zaznaczył.
Msza była zwieńczeniem kolorowego i rozśpiewanego orszaku, który przeszedł ulicami Kielc spod Wojewódzkiego Domu Kultury do katedry. Wzięli w nim udział przedstawiciele różnych środowisk, m.in.: leśnicy, Związek Łowiecki, artyści z zespołu „Uśmiech”, członkowie grup rekonstrukcyjnych, samorządowcy.
Na czele pochodu szli trzej królowie. W tym roku w ich role wcielili się: w Kacpra – Andrzej Bętkowski – marszałek województwa świętokrzyskiego, w Melchiora – Tadeusz Dziedzic – wiceprezes klubu Industria Kielce. Natomiast trzecią osobą był Oleg Sakajev – uchodźca z Ukrainy, grający Baltazara.
Oleg Sakajev powiedział, że po raz pierwszy uczestniczył w orszaku w takim charakterze, przez co tworzyły mu mieszane uczucia: radość, zaskoczenie. Przyznał, że choć to radosne święto, on nie potrafi się cieszyć. – Wiemy, co się dzieje na Ukrainie. Fizycznie jesteśmy tutaj, ale duchem na Ukrainie, ze swoimi rodakami – mówił.
Marszałek Andrzej Bętkowski cieszył się, że od 2011 roku Święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy. Wspominał, że był posłem, kiedy stosowna uchwała była podejmowana. – Cieszę się, że ta Uroczystość Objawienia Pańskiego znów powraca i jest bardzo pięknie obchodzona. W ponad 800 miejscach w Polsce pojawiły się orszaki – podkreślił.
Wiceprezes Tadeusz Dziedzic powiedział, że Orszak Trzech Króli to podniosła chwila. – Żebyśmy wszyscy się jednoczyli, byli razem, żeby między nami panowała zgoda, radość, miłość, szczęście, a przede wszystkim wzajemne zrozumienie. To są takie same zasady jak na boisku sportowym. Trzeba wiele przeżyć i doświadczyć, żeby zrozumieć i docenić ten czas Bożego Narodzenia i to, co się wydarzyło poprzez przyjścia Pana Jezusa na świat – zauważył.
W uroczystości udział wzięły tłumy kielczan, w tym wiele rodzin z dziećmi. Nie zabrakło przebrań dla najmłodszych, a głowach i małych i dużych pojawiły się kolorowe korony. Zwieńczeniem wydarzenia było wspólne kolędowanie na placu Św. Jana Pawła II. Jak co roku, biskup Marian Florczyk zadbał o słodki prezent dla dzieci.
Organizatorami Orszaku Trzech Króli w Kielcach była Diecezja Kielecka oraz Wojewódzki Dom Kultury.
tekst za: radio.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl