Jakie są dziś nasze tęsknoty? Do czego zmierzamy? Może trzeba pochylić się nad Jezusem i zaspokoić tęsknotę własnego serca. Inaczej zagubimy się – przestrzegł Ksiądz Biskup Marian Florczyk podczas Mszy św. rozpoczynającej kielecki Orszak Trzech Króli.
Na początku Eucharystii celebrans poświęcił kadzidło, kredę do oznaczania drzwi domów wiernych oraz wodę, którą pokropił zebranych. W wygłoszonej homilii mówił o tęsknocie serca. - Ludzka tęsknota się nie zmienia. Jest obecna w człowieku od początku jego istnienia. Taka jest natura i serce człowieka. Są tęsknoty ciała, jak tęsknota za chlebem,i posiadaniem. Ważniejsza jest tęsknota serca i duszy, jest ona głęboka i mocna, niemal wryta w sercu każdego człowieka. Gdy jej niezaspokoi, czuje się nieszczęśliwy i życie go nie cieszy. Jest nią choćby tęsknota miłości. Człowiek chce być kochany i by miłość była odwzajemniona – zaznaczył duchowny.
Kaznodzieja stwierdził, że ludzie tęsknią za wyższymi wartościami. - Ich po prostu nie ma. Zatraciliśmy Jezusa i mądrość mędrców. Sercem szukali Jezusa i sercem go przyjęli. My dziś tak naprawdę nie szukamy Jezusa – mam na myśli świat, Europę i niektórych Polaków. Oni nie chcą przyjąć Jezusa, a niektórzy tak jak Herod chcą go wyeliminować za wszelką cenę.
Biskup zaznaczył, że tegoroczni Trzej Królowie reprezentują trzy ważne grupy społeczne. - Jeden z nich to lekarz, którego proszę, by poniósł naszą wdzięczność lekarzom, pielęgniarkom i wszystkim pracownikom służby medycznej, którzy w okresie pandemii niosą pomoc zakażonym, chorym i osamotnionym. Nie wiem, jaki byłby dziś lekarz, gdyby w jego sercu nie narodził się Jezus i nie było w nim tęsknoty za wartościami. Na ręce króla-ułana składam wdzięczność służbom mundurowym – wojsku, policji i straży granicznej, która strzegąc granic, strzeże naszego polskiego rodzinnego domu. To dzięki ich ofierze, wyrzeczeniu i poświęceniu przeżyliśmy spokojne serca. Królowi reprezentującemu sport, niosącemu w sercu tęsknotę za sukcesami, które nas cieszyły i pragniemy, by nas nadal cieszyły, życzę, by ta tęsknota była zaspokojona.
- Każdemu życzę, by tęsknił za tym co Boskie, ta tęsknota jest znakiem naszego prawdziwego człowieczeństwa – zakończył swoje rozważania biskup.
Po końcowym błogosławieństwie z Bazyliki Katedralnej wyruszył Orszak Trzech Króli, który dotarł do szopki na placu Jana Pawła II.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl