Co najmniej stu mężczyzn przeszło o świcie w Poniedziałek Wielkanocny w męskiej procesji Emaus, która w podkieleckim Sukowie odbywa się co najmniej od lat 40. XX wieku, choć niektóre źródła wskazują nawet na jej wcześniejszy rodowód. Poza podobnym wydarzeniem w krakowskim Zwierzyńcu – nigdzie w Polsce taki obyczaj nie funkcjonuje.
O godz. 6.00 rano mężczyźni w różnym wieku zebrali się przed kościołem, gdzie ks. prob. Marek Szymkiewicz wydał im figurę Zmartwychwstałego i krzyż, pobłogosławił uczestników i pokropił ich wodą święconą. Wszyscy najpierw ucałowali krzyż, a potem wyruszyli w procesji, której trasa ukształtowała się w ciągu ostatnich ok. 30 lat.
Mężczyźni zatrzymywali się przy kilkunastu krzyżach i kapliczkach na modlitwę m.in., na różańcu, czy śpiewając Godzinki, w intencjach osobistych i ogólnych (np. o bezpieczeństwo na drogach, o pokój na świecie).
Z wielu domów wychodziły kobiety, aby zgodnie z wieloletnią tradycją ucałować krzyż podany im przez mężczyzn. Trasa modlitewnego przemarszu to ok. 8-10 km. W trakcie śpiewane były pieśni wielkanocne i to w klasycznych niepraktykowanych już wersjach.
Mężczyźni dotarli do kościoła na godz. 9.30. W ostatnich odcinkach trasy pątnikom towarzyszyli: bp Marian Florczyk (związany przez urodzenie z okolicą) oraz ks. dr Adam Perz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach i proboszcz sukowskiej parafii ks. Marek Szymkiewicz.
Mszy św. w kościele w Sukowie przewodniczył bp Marian Florczyk.
– Bardzo się cieszę, że okazaliśmy wierność sobie i tradycji, by kolejny raz wziąć udział w procesji Emaus i spotkać się na modlitwie. Ta procesja weszła w tradycję parafii i regionu. Dlaczego Emaus? Mamy piękny opis w Ewangelii, gdy dwaj uczniowie idą załamani, bo ich Mistrz dał się ukrzyżować i umarł na krzyżu. Rozpoznają go dopiero po łamaniu chleba – powiedział biskup na początku Eucharystii. – Ta procesja to świadectwo uczniów Emaus w Sukowie. Wzruszające jest to, że podchodzą ludzie i całują niesiony krzyż. Tym, którzy chcą wymazać religię w Polsce, proponuję, żeby przyjechali do Sukowa i zobaczyli… Niech ta tradycja przetrwa wieki – mówił biskup.
Na koniec Mszy św. bp Marian Florczyk poinformował zebranych o śmierci Ojca Świętego Franciszka i zachęcił do modlitwy za zmarłego papieża.
Sukowska procesja Emaus ma wymiar integracyjny i pokoleniowy.
– O procesji usłyszałem od teścia, który pochodził z Sukowa, było to ok. 27 lat temu. Zainteresowało mnie zaangażowanie tych mężczyzn i postanowiłem sam spróbować – mówi KAI Rafał Kot, który od 15 regularnie w wydarzeniu uczestniczy, często na czele niosąc figurę Zmartwychwstałego. Pochodzi z Bielin – tam takiego zwyczaju nie praktykowano.
Z kolei rodowity sukowianin Marek Baran zauważa, że w jego rodzinie chodziło się od pokoleń („ojciec, wujowie, koledzy”) i następne pokolenia tę tradycję przejmują, np. jego syn Franciszek, student. – Udział daje mi radość ze Zmartwychwstania, wspólną modlitwę i łaski, bo można „wychodzić” niejedno – dodaje z kolei Stanisław Olejarczyk.
Według niektórych rozmówców, np. Antoniego Scendy i Ludwika Kubickiego, procesja Emaus w parafii Suków miała już iść przed II wojną światową, a nawet dwukrotnie w trakcie niemieckiej okupacji, w ograniczonym składzie i zakonspirowaną trasą.
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza Święta
i Liturgia Godzin
z Oktawy,
Kompleta z Niedzieli I lub II.
Odmawia się Chwała.
Nie odmawia się Wierzę.
1 Prefacja wielkanocna – nr 20 (zwłaszcza w tym dniu).
W Modlitwach Eucharystycznych 1-3 wspomnienie tajemnicy dnia.
Rozesłanie z dodaniem Alleluja.
Msza o powołania
w parafii Psary.
† Stefan Misterek 1973
† Mieczysław Królikowski 2004
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl