„Z nadzieją powierzam dziś błogosławionemu ks. Jerzemu Popiełuszce waszą parafię. Niech was chroni, nich się pomnaża dobro w każdym z nas, bo naprawdę dużo jest dobra, tu w Kielcach, w parafiach na Barwinku i Baranówku” – mówił bp Marian Florczyk podczas wprowadzenia relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki do kościoła św. Stanisława na kieleckim Barwinku.
Ta młoda parafia stanowiła niegdyś jedną wspólnotę z sąsiednią parafią Chrystusa Króla na osiedlu Baranówek, gdzie bp Marian Florczyk był wikariuszem, gdzie pracował z młodzieżą i harcerzami i gdzie zastał go stan wojenny, które to fakty dzisiaj wspominał.
Pytał retorycznie, czy „matka Polska może się dzisiaj cieszyć”, czy jest sens w dzisiejszej rzeczywistości „skłóconych braci” – wprowadzać relikwie bł. Jerzego, czy taki patron jest potrzebny? – Tak, taki patron, który nauczał: „Zło dobrem zwyciężaj” jest potrzebny, abyśmy sobie uświadamiali, że zło potrafi niszczyć człowieka – mówił bp Florczyk.
Wspominał także czasy, w których przyszło działać i zginąć ks. Jerzemu.
– Pamiętam na Baranówku, 13 grudnia 1981 r.- wchodzę na pierwszą Mszę św., ludzie ze spuszczonymi głowami, a jeden pan mówi: „Księże, wojna” (…). Rozpłakałem się, bo pomyślałem o dzieciach, o młodych ludziach z tej parafii – opowiadał biskup. Wspomniał także majowy zamach na papieża w 1981, jako „kumulację zła” tamtego tragicznego roku i wreszcie śmierć ks. Jerzego. – Nie rozumiałem wówczas zupełnie, czemu go prześladują, mówił tylko o dobru, o pokoju – zauważył bp Florczyk.
Podkreślił także, że bliskość bł. ks. Jerzego jest w tej parafii „pogłębiona”, ponieważ proboszczem jest jego kolega ze służy w wojsku w Bartoszowicach.
Mszę św. z okazji wprowadzenia relikwii koncelebrowali: bp Marian Florczyk oraz dwaj kapłani, którzy wspólnie z ks. Popiełuszką odbywali służbę wojskową: miejscowy proboszcz ks. Marian Janus i ks. prałat Jan Tusień – proboszcz parafii św. Wojciecha.
Proboszcz ks. Janus przypomniał, że w parafii na Barwinku od dawna trwa kult ks. Popiełuszki, czego wyrazem są m.in. pielgrzymki do jego grobu oraz wyraził nadzieję, że będzie „postępowało zgłębianie jego duchowości”.
Dzisiaj w parafii rozpoczęły się także rekolekcje, które prowadzi jezuita z Gliwic o. Longin Płachta. W swoich naukach także wspomniał postawę i męczeńską śmierć ks. Popiełuszki. – Niech będzie obok św. Stanisława BM drugim patronem tej parafii – mówił.
Głos zabrał także Waldemar Bartosz – przewodniczący świętokrzyskich struktur „Solidarności”. Zauważył, że kult kapelana „Solidarności” jest w Kielcach bardzo żywy i tutaj na placu obok bazyliki powstał jeden z pierwszych pomników w Polsce.
Po Mszy św. była możliwość ucałowania relikwii. Zostały one umieszczone w ołtarzu bocznym kościoła. Znajduje się tam także obraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Ks. Jerzy Popiełuszko (1947 – 1984) był m.in. duszpasterzem służby zdrowia i młodzieży, kapelanem Huty „Warszawa”, inicjatorem Mszy za Ojczyznę w stanie wojennym i pielgrzymek ludzi pracy na Jasną Górę, które gromadziły tysiące osób. W nauczaniu podejmował aktualne problemy moralne i polityczne, bronił prawdy i godności człowieka. Był atakowany i wielokrotnie przesłuchiwany przez aparat władzy państwowej. 19 października 1984 r. został porwany przez oficerów SB w Górsku k. Torunia i zamordowany. Pochowano go obok kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie. Został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r.
dziar
tekst za: ekai.pl
Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza Święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się Chwała, sekwencję i Wierzę.
Prefacja – 1 wielkanocna – nr 20 (z formułą a zwłaszcza w tym dniu),
w Modlitwie Eucharystycznej 1-3 wspomnienie tajemnicy dnia oraz modlitwa za nowo ochrzczonych,
uroczyste błogosławieństwo (Mszał, s. 384).
Rozesłanie z dodaniem Alleluja.
Po II Nieszporach kończy się ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
† Stanisław Wesołowski 1996
† Bronisław Piwowarczyk 2006
† Edward Skotnicki 2012
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl