Bp Marian Florczyk: Prawie połowę załogi Westerplatte stanowili chłopcy z ziemi kieleckiej

Prawie połowę załogi Westerplatte stanowili chłopcy z ziemi kieleckiej – mówił w Bazylice Katedralnej Ksiądz Biskup Marian Florczyk, podczas Mszy św. w intencji poległych westerplatczyków oraz o pokój w ojczyźnie. 

W Kielcach trwają dzisiaj uroczystości upamiętniające bohaterów z Westerplatte. Rozpoczęła je Msza św. w katedrze z udziałem licznych delegacji szkół ze sztandarami, a także wojska, policji, formacji mundurowych oraz delegacji władz z marszałek województwa Renatą Janik.

Dzisiejsze wydarzenia w Kielcach są zarazem okazją do podsumowania IV Rajdu Rowerowego im. Westerplatczyków, który w grupie 30 osób – dorosłych i młodzieży, przejechał ok. 600 km, aby z Kielc dotrzeć na Westerplatte i wziąć udział w uroczystościach ogólnopolskich.

Dziękował im za to w homilii bp Marian Florczyk – pomysłodawca rajdu, stojący na czele komitetu organizacyjnego. – Skąd wzięli się tacy bohaterowie, najodważniejsi z odważnych? Z naszej świętokrzyskiej ziemi, z rodzinnych domów, z chat krytych strzechami. Co wynieśli z tych chat? Serca miłujące własne rodziny, z kochającymi rodzicami i dziadkami, z całą wspólnotą wiejską (…). Z tych chat wynieśli mądrość, choć wielu nie kończyło szkół, ale uczyli się od rodziców, dziadków, czego fundamentem była Ewangelia, która uczyła miłości do polskiej ziemi  – mówił bp Florczyk.

Duchowny przypomniał, że obrońcy Westerplatte strzegli Polski całym sercem i pytał, jakimi pragnieniami żyją współczesne serca. – Czy moje serce strzeże ojczyzny przed złem, pogardą, nienawiścią? Ile jest ojczyzny w moim sercu? Może jest ono obojętne na zło, nieprawdę, szyderstwo, pogardę człowieka? – zapytywał.

Mówił także o samotności doświadczanej przez współczesną młodzież. – Może dlatego, że zaniechali życia według Ewangelii i nie mają w sercu Boga, i znajdują się  w relacjach niezgody, nienawiści? – zastanawiał się biskup. Wyraził także zaniepokojenie deklaracjami wielu młodych, że chętnie wyjechaliby z Polski i nie bronili jej w sytuacji zagrożenia. – Ale jest też dużo dobrej, mądrej młodzieży, zatroskanej o losy ojczyzny – dodał.

Zaapelował, aby wszyscy pielęgnowali w sobie ideały, piękno, aby w sercach nosili „zakątek Westerplatte”, do czego nawoływał św. Jana Paweł II.

Dalsza część uroczystości była kontynuowana w Wojewódzkim Domu Kultury.

tekst za: ekai.pl

Foto: Radio Kielce

>> Relacja na stronie Radia Kielce