Bp Marian Florczyk przewodniczył Pielgrzymce Młodych do Zabawy

Ponad 250 osób uczestniczyło w sobotę, 31 sierpnia 2019 r. w Pielgrzymce Młodzieży Diecezji Kieleckiej do Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie, organizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Ruch Czystych Serc. Modlitwie młodych przewodniczył bp Marian Florczyk.

Karolina Kózkówna ur. 2 sierpnia 1898 r., pochodziła z ubogiej, chłopskiej rodziny mieszkającej w miejscowości Wał–Ruda. Była czwartym z jedenaściorga dzieci Jana i Marii z domu Borzęckiej. 7 sierpnia 1898 r. przyjęła w pobliskim Radłowie sakrament chrztu. Angażowała się w życie parafialne, była m.in. zelatorką różańca, apostołką kultu Najświętszego Sakramentu i Serca Pana Jezusa. Pomagała także w prowadzeniu wiejskiej świetlicy i biblioteki.

Została zamordowana jako 16-latka 18 listopada 1914 r., broniąc się przed zgwałceniem przez rosyjskiego żołnierza. Zmarła na skutek wykrwawienia, spowodowanego przecięciem szablą tętnicy szyjnej. Ciało Karoliny odnaleziono dopiero 4 grudnia. W pogrzebie, który odbył się 6 grudnia wzięło udział około 3 tysięcy osób. Zmarłą otoczył kult świętości i męczeństwa.

– Cieszymy się, że rokrocznie są chętni do wyjazdu, a przecież to ostatni dzień wakacji. Mamy też nowe osoby, np. grupę z parafii Występa z księdzem proboszczem – mówi ks. Marek Blady, pomysłodawca inicjatywy, diecezjalny duszpasterz KSM. – Towarzyszy nam hasło „Karolina – mocna w Duchu” , bo bez Bożej pomocy nie dajemy rady, nie mielibyśmy tej odwagi, której wzorem jest Karolina – tłumaczy ks. Blady.

Pielgrzymowanie młodzieży i duchowa wędrówka śladami bł. Karoliny rozpoczęło się w miejscowości Wał-Ruda. Tam ks. Dariusz Węgrzyn wygłosił katechezę o bł. Karolinie; przypomniał w niej m.in., że bł. Karolina nie walczyła z kimś, czy z czymś – tylko o coś. Zaapelował do młodzieży o walkę o wartości.

W Zabawie o godz. 12.30 odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka.

W sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny na terenie diecezji tarnowskiej czczone są relikwie bł. Karoliny Kózkówny – pierwszej rodzimej męczennicy rodem z polskiej wsi. Przechowywane są w sarkofagu umieszczonym w głównym ołtarzu zabawskiej świątyni. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie parafianka kościoła pochowana jest pod mensą głównego ołtarza swojej parafii. Początkowo jej ciało spoczywało w grobie na cmentarzu, po trzech latach przeniesiono je na plac przykościelny, potem do kruchty kościoła.

Sanktuarium jest najczęściej odwiedzane 10. i 18. dnia każdego miesiąca. Pierwszy z tych dni to pamiątka beatyfikacji – 10 czerwca 1987 r., kiedy to papież Jan Paweł II odprawił w Tarnowie Mszę św., podczas której ogłosił Karolinę błogosławioną. 18. dzień każdego miesiąca to pamiątka męczeństwa – dzień, w którym Karolina została uprowadzona do pobliskiego lasu i tam w obronie swojej godności poniosła śmierć z rąk rosyjskiego żołnierza. Zawsze w ten dzień wierni uczestniczą w drodze krzyżowej szlakiem jej męczeństwa, który wyznaczyła uciekając przed rosyjskim żołnierzem.

dziar
tekst za: ekai.pl