Bp Marian Florczyk w poranek w Poniedziałek Wielkanocny w Sukowie k. Kielc przewodniczył Mszy św., którą poprzedziła tradycyjna procesja Emaus, jednak nie ulicami parafii, a wokół kościoła.
Ze względu na pandemie odbyła się ona tylko w przestrzeni wokół kościoła i przy ograniczonym składzie – za figurą Zmartwychwstałego, bp. Marianem Florczykiem i prob. Markiem Szymkiewiczem, podążało ok. 20 mężczyzn.
– Zwykle szło nas nawet 200 osób, od dziecka chodziłem na Emaus, ojciec mnie wciągnął – mówi KAI Andrzej Stelmach. Inni dodają, że choć trasa jest niedługa, to pogoda bywa kapryśna, śnieg, deszcz, jak to wczesną wiosną.
W 2020 r. procesja Emaus nie odbyła się po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat.
– Cieszę się, że w tym trudnym roku udało nam się podtrzymać tę piękną tradycję. Potrzebujemy bliskości, drugiego człowieka, a tradycja wyraża piękno polskiego ducha – mówi KAI bp Marian Florczyk.
– To Pan Jezus Zmartwychwstały napełnia nas nadzieją na lepsze życie – podkreślał bp Florczyk przed rozpoczęciem Mszy św. Dziękował uczestnikom procesji, modlono się za zmarłych w niej uczestniczących.
Tradycją tej procesji, liczącej w Sukowie ponad 70 lat, jest wyłącznie uczestnictwo mężczyzn, tak jak działo się na drodze do Emaus, gdy zmierzający tam uczniowie spotkali Zmartwychwstałego Jezusa.
W czasach przedpandemicznych, tzn. do 2019 r., wydarzenie miało okazały charakter. Wzorem uczniów Jezusa, uczestnicy – wyłącznie płci męskiej, wyruszali o świcie przy biciu dzwonów. Ksiądz Biskup i Ksiądz Proboszcz przy kapliczce na sukowskich rogatkach wręczali mężczyznom krzyż i figurę Zmartwychwstałego Chrystusa. Trasa marszu procesji liczy zazwyczaj około 10 km. Na drodze procesji mężczyźni zatrzymywali się na modlitwę przy parafialnych kapliczkach.
Historia procesji Emaus w Sukowie sięga w czasy powojenne, gdy odbywały się tutaj misje jezuickie, połączone z modlitwami przebłagalnymi za grzechy i za tragiczne wydarzenia czasów wojny. Ponieważ pierwsza tego typu procesja odbyła się w świąteczny Poniedziałek 1948 r., nazwano ją Emaus – w nawiązaniu do nazwy biblijnej wsi, do której zmierzał Zmartwychwstały Chrystus.
Tradycja Emaus jest w Polsce już niezwykle rzadkim obyczajem, kontynuowana wyłączne na krakowskim Zwierzyńcu i w Wielkopolsce, a w diecezji kieleckiej – tylko w Sukowie.
Jak pisze etnograf z przełomu XIX i XX wieku, ks. Władysław Siarkowski, procesja na wzór Emaus miała także miejsce w Radomicach. Podobny obyczaj w typie procesji Emaus odnotowano w Czostkowie w powiecie włoszczowskim i w Chotowie, w gminie Krasocin.
dziar
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl