W kieleckiej parafii św. Antoniego z Padwy na Dąbrowie Ksiądz Biskup Marian Florczyk podczas Mszy św. poświęcił krzyż. W modlitwie nie zapomniano o walczącej Ukrainie.
- Bliskość człowieka z Krzyżem jest bardzo różna. Gdy człowiek doświadcza trudu życia, mówimy, że dźwiga krzyż. Powala on czasem swoim ciężarem tak, że człowiek nie jest w stanie wstać. Wielu chorych leży powalonych w bólu i cierpieniu. Można powiedzieć, że taki Krzyż nakłada czasem sam los, nagła choroba, niespodziewana wiadomość. Czasem krzyż nakłada człowiekowi drugi człowiek. Cierpi się z powodu bliźniego, czasem nawet najbliższego – zwrócił uwagę w swojej homilii biskup.
Kaznodzieja podkreślił, że choć przez wieki zmieniały się narzędzia zbrodni, to człowiekowi cierpienie zadaje wciąż drugi człowiek. Odniósł się do sytuacji za naszą wschodnią granicą.
– Śmierć z nienawiści boli i niszczy wszystko. Boimy się takich zbrodniarzy. Dziś boimy się tych, którzy niosą śmierć obywatelom Ukrainy i nie patrzą czy to dziecko, kobieta, starszy, czy młody – zabija się każdego, bardziej okrutnie, niż zwierzę na polowaniu. Boimy się, bo zbrodniarz nie ma serca ani współczucia. Zbrodniarze mają tylko jeden cel – pozbawić życia przeciwnika.
Duszpasterz porównał także trzy gwoździe, którymi przybito Jezusa do krzyża do trzech zaborców Polski.
- Polacy całą nadzieję na wolność osobistą i Ojczyzny czerpali z Krzyża i Zmartwychwstania Jezusa. Ukrzyżowany zmartwychwstał, żyje, a więc i Polska się odrodzi. Tę nadzieję podtrzymywali pisarze, poeci, malarze, lud wiejski i dzielni politycy. Te trzy gwoździe stają się symbolem naszych trzech zaborców. Wśród nich był też ten, który napada na Ukrainę i zabija. Dopatrujemy się zatem w tych gwoździach wielkiej symboliki, nie tylko zmartwychwstania, ale także męczeństwa, okrucieństwa i zadawanego bólu – zauważył. Krzyż poświęcony w kościele świętego Antoniego nie ma figury Jezusa – jest to tzw. Krzyż Chwalebny, symbolizujący Zmartwychwstanie Jezusa. Takie krzyże tworzono w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.
- Krzyże ustawiamy w domach, kościołach, na ulicach, aby przypominały nam, że na Krzyżu dokonało się nasze zbawienie i że jesteśmy przeznaczeni do życia wiecznego – zwrócił uwagę ks. Sławomir Bigaj, proboszcz parafii.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza Święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się Chwała, sekwencję i Wierzę.
Prefacja – 1 wielkanocna – nr 20 (z formułą a zwłaszcza w tym dniu),
w Modlitwie Eucharystycznej 1-3 wspomnienie tajemnicy dnia oraz modlitwa za nowo ochrzczonych,
uroczyste błogosławieństwo (Mszał, s. 384).
Rozesłanie z dodaniem Alleluja.
Po II Nieszporach kończy się ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
† Stanisław Wesołowski 1996
† Bronisław Piwowarczyk 2006
† Edward Skotnicki 2012
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl