Bp Marian Florczyk sprawował Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II

W czwartek, 16 maja 2024 r. Ksiądz Biskup Marian Florczyk sprawował Eucharystię przy grobie św. Jana Pawła II. Przypomnijmy, że grób Papieża Polaka znajduje się w kaplicy św. Sebastiana w watykańskiej Bazylice św. Piotra.

Eucharystia była sprawowana w Święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, a zarazem drugorzędnego patrona Polski.

Poranną Mszę św. koncelebrował również kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski oraz około 50 kapłanów. Najświętsza Ofiara sprawowana jest w tym miejscu w każdy czwartek. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Cisek, pracownik Kongregacji Nauki Wiary w Kurii Rzymskiej.

Przypomnijmy, że św. Andrzej Bobola żył w pierwszej połowie XVII wieku i prowadził pracę misyjną na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej. Został za to bestialsko zamordowany przez Kozaków. Oprawcy podpalali go, wyłupili oczy, zdarli skórę, odcięli nos i wargi, a potem zarąbali szablą. W kwietniu Pius XI dokonał jego beatyfikacji, a w czerwcu 1938 roku szczątki zostały sprowadzone do Warszawy. W 1988 roku złożono je w nowym sanktuarium przy ul. Rakowieckiej. Od 16 maja 2002 roku święty Andrzej Bobola jest drugorzędnym patronem Polski.

tekst za; emkielce.pl