Bp Marian Florczyk świętował z babciami i dziadkami w Pińczowie

Babcie i dziadkowie oraz ich najbliżsi spotkali się na powiatowych obchodach ich święta w Pińczowie. To odpowiedź na apel Księdza Biskupa Mariana Florczyka, który zachęca, aby w roku 2023 otoczyć ich darem modlitwy i życzliwości.

Hierarcha zaznaczył, że społeczeństwo się starzeje, a wielu seniorów dotkniętych jest samotnością. – Niech ten szczególny czas uświadomi więc potrzebę bliskości z naszymi babciami i dziadkami – zaapelował. – Chciałbym, aby te święta były okazją do pamięci i wyrażenia szacunku osobom starszym, modlitwy za babcie, dziadków i naszej wdzięczności dla nich – dodał.

Na święto zostało zaproszonych 150 dziadków, których wnukowie są m.in. na co dzień podopiecznymi Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym” Złote Serce” w Pińczowie, mówi jej dyrektor Jacek Kapałka. Zaznaczył, że celem obchodów jest wyrabianie u młodych ludzi szacunku do osób starszych. Podkreślenie ich roli w życiu rodziny i procesie wychowania młodszych pokoleń.

– Dziadkowie pełnią znaczącą rolę w wychowaniu wnuków. Zaraz po rodzicach są najważniejszymi osobami w życiu dzieci, szczególnie tych niepełnosprawnych, kiedy opieka nad nimi wymaga pracy 24 godziny na dobę. To ma szczególny wymiar – zaznaczył.

W uroczystości uczestniczyła m.in. Krystyna Radomska, która ma czworo wnucząt. Jak mówi, straciła dla nich głowę. – Zawsze pamiętają o babci. Świetnie wiedzą, że w niedzielę przygotuję obiad. Rosołek musi być, a ja cieszę się, że mam dla kogo gotować – podkreśliła.

Jacek Drozdowski jest z kolei dziadkiem od dwóch lat. Na pytanie jak być dobrym dziadkiem odpowiedział, że wystarczy kochać, a czasami i rozpieszczać.

W uroczystości uczestniczył wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. W rozmowie z Radiem Kielce ujawnił, że choć nie jest jeszcze dziadkiem, to czeka na to z niecierpliwością. Dodał, że babcia i dziadek, to ważne osoby w życiu każdego dziecka. – To jest taki łańcuszek dobrych zdarzeń. Zaczął się dawno w naszym życiu, a kończy się etapem, kiedy jesteśmy dziadkami, pradziadkami lub prapradziadkami, czego wszystkim serdecznie życzę – powiedział.

Warto dodać, że w tym roku odbędzie się pierwszy Diecezjalny Dzień Babci i Dziadka. Wszyscy będą mogli świętować wspólnie, w niedzielę 22 stycznia, w kościele św. Wojciecha w Kielcach. Wydarzenie rozpocznie się mszą św. o godzinie 11.00. Po Eucharystii dzieci będą mogły złożyć życzenia swoim dziadkom, po czym nastąpi wspólne świętowanie.

tekst za: radio.kielce.pl

>> Galeria zdjęć