Ten, kto wyeliminował Boga łatwo staje po stronie zła, niesprawiedliwości i egoizmu. Jest jakby zaślepiony. Wówczas, bez takiej prawdy i bez Boga, nienawiść i sprawiedliwość nabierają siły – mówił biskup Marian Florczyk podczas Liturgii na cześć Męki Pańskiej w Bazylice Katedralnej.
Liturgia w katedrze rozpoczęłą się od procesji w ciszy, po której bp Marian Florczyk upadł na twarz w geście prostracji. Podczas Liturgii Słowa wierni wysłuchali opisu Męki Pańskiej według św. Jana.
W homilii, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej zauważył, że bliskość z Chrystusem uzdrawia serce człowieka. – Dziś czujemy się złączeni współczuciem i miłością z Tym, który po niesprawiedliwym wyroku poniósł śmierć na krzyżu. Ta bliskość z Jezusem powoduje, że Jego ból staje się naszym bólem. Jego cierpienie jest odczuwane także przez nas. Jego samotność, opuszczenie i śmierć stają się nam bliskie i wzruszają nasze serca. Zdolność współczucia i solidarność w bólu z drugim człowiekiem jest obrazem serca, jego dobroci, wrażliwości, a nawet gotowości do poświęcenia. Człowiek twardego serca nie wzrusza się bólem innych, ma serce twarde jak głaz. Jakie jest moje serce? Jakie mieli serca ci, którzy Jezusa wydali, skazali, sądzili i zamęczyli w okrutny sposób? Niech każdy z nas, sam sobie da odpowiedź – pytał.
Biskup Marian Florczyk przypomniał także do jakiej tragedii może doprowadzić odrzucenie Pana Boga. – Ten, kto wyeliminował Boga łatwo staje po stronie zła, niesprawiedliwości i egoizmu. Jest jakby zaślepiony. Wówczas, bez takiej prawdy i bez Boga, nienawiść i niesprawiedliwość nabierają siły. Nabierają siły zniszczenia. Piłat próbuje bronić Jezusa. Wskazuje Jezusa tłumowi i mówi: „Oto Człowiek”, ale dla nich człowiek już nic nie znaczy. Wołają z całą siłą: Ukrzyżuj Go, zabij!”. Kto przystawi dobrze ucha do dziejów człowieka, świata i Polski usłyszy wiele takich krzyków nad niewinnym, nad sprawiedliwym. Te krzyki nie zamilkły. Słychać je też i dzisiaj. Nie są to nieme, ciche głosy. To jest krzyk tłumu wznoszony na ulicach i w parlamentach – zwrócił uwagę i dodał, że kluczem do odkrycia Stwórcy jest poznanie prawdy o krzyżu.
– Zrozumieć krzyż to zrozumieć Boga i Jego troskę o każdego człowieka, to zrozumieć prawdę życia. Zrozumieć krzyż to pojąć jak wielką wartość ma prawda i miłość.
W Modlitwie Powszechnej usłyszeliśmy wezwanie „Na czas pandemii”, w której uczestnicy liturgii modlili się w intencji osób walczących z koronawirusem, a także chorych i tych, którzy zmarli z powodu tej choroby. Po Liturgii Słowa nastąpił obrzęd Adoracji Krzyża. Po Komunii Świętej, Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego.
W Wielki Piątek w całym Kościele nie sprawuje się Mszy Świętej. Wierni uczestniczą zaś w Liturgii na cześć Męki Pańskiej.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl