Bp Piotr Skucha na Odpuście i zakończeniu Jubileuszu 800-lecia parafii w Daleszycach

W środę, 29 września 2021 r. w Sanktuarium Matki Bożej Daleszyckiej (Szkaplerznej) odbył się doroczny Odpust Parafialny ku czci Świętego Michała Archanioła. Głównym uroczystościom przewodniczył Ksiądz Biskup Piotr Skucha.

Podczas Sumy bp Skucha poświęcił figurę Świętego Michała Archanioła, wręczył tzw. „koronatki” (medale upamiętniające koronację obrazu Matki Bożej Daleszyckiej), zakończył jubileuszowy rok 800-lecia parafii, jak również czas odpustu zupełnego udzielonego przez Stolicę Apostolską z racji uroczystości parafialnych. Mszę św. koncelebrowali kapłani pochodzący z parafii: o. Hieronim Tarłowski OFM, ks. Czesław Parkita, ks. dr Szymon Górski, ks. Władysław Janic oraz kapłani z dekanatu daleszyckiego.

W homilii bp Skucha mówił, iż oprócz świata materialnego, który stworzył Bóg, istnieje świat anielski. W swoich rozważaniach nawiązywał do Pisma Świętego, które objawia nam istotę aniołów. „Każde z ich imion wskazuje na ich powiązanie z Panem Bogiem, a jednocześnie określają ich zadania wyznaczone przez Stwórcę … są tak samo stworzeniami jak my, dlatego są nam bliscy. Przede wszystkim są posłańcami Bożymi, czyli pełnią Jego wolę. Tego właśnie – jak wypełniać wolę Bożą – możemy się od nich uczyć.” „Nie potrafimy tak doskonale pełnić woli Bożej jak aniołowie. Może jednak tym bardziej powinniśmy się modlić do nich nie tylko o opiekę nad nami, ale również o to, byśmy choć w jakiejś części naśladowali ich posłuszeństwo Bogu”.

Dalej bp Skucha rozważał postać Świętego Michała Archanioła, który osobiście walczy ze smokiem, którym jest Lucyfer (Ap 12,1-18), kończąc refleksję modlitwą „Św. Michale Archaniele pomóż nam walczyć z tym, który jest przeciwnikiem Boga i człowieka. Prowadź nas do domu naszego Ojca. Któż jak Bóg! Bo jak Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko jest na miejscu właściwym. Obyśmy mogli powiedzieć patrząc na chrześcijan: Chcemy iść z wami,  albowiem zrozumieliśmy, iż z wami jest Bóg!!!”

Na zakończenie Mszy św.  Burmistrz Gminy i Miasta Daleszyce Dariusz Meresiński podziękował Biskupowi za wygłoszone Słowo Boże i wspólną modlitwę, następnie skierował słowa do ks. Proboszcza, w których wyraził swoją wdzięczność za przygotowania do koronacji obrazu Matki Bożej Daleszyckiej, Jubileuszu 800-lecia parafii i zabieganie o odpust zupełny jak również wszelkie inwestycje remontowe,  które uświetniają Świątynię Daleszycką.

Początki Daleszyc należy szukać w XII w., kiedy na ziemi kieleckiej powoli formował się tzw. klucz kielecki posiadłości biskupów. Centralnym punktem tego kluczu były tereny dzisiejszych Daleszyc. Wszystkie przekazy źródłowe wskazują, że parafia powstała w 1221 r. za czasów biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża i swoim terytorium obejmowała wschodnią część klucza kieleckiego. Kiedy wybudowano kościół w Daleszycach i jak on początkowo wyglądał – nie wiadomo. Dopiero od Długosza z XV wieku dowiadujemy się, że był murowany z kamienia i miał wezwanie św. Michała Archanioła. Odpusty z udziałem ludu odbywały się w uroczystość patronalną Archanioła i od XVIII w. na dzień Matki Bożej Szkaplerznej.