„Jeżeli ta świątynia nie będzie spełniała swojej funkcji, nie będzie tu słuchany głos Boga, to ta świątynia może być zniszczona” – mówił bp Piotr Skucha, komandor z gwiazdą Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie podczas obchodów 214. rocznicy konsekracji Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie.
Uroczystości odpustowe, 15 lipca 2016 r. w Miechowie rozpoczęły się Drogą Krzyżową w krużgankach Sanktuarium, którą poprowadzili Damy i Kawalerowi Zakonu Bożogrobców.
O godz. 12.00 pod przewodnictwem bp. Piotra Skuchy z Sosnowca. Eucharystię koncelebrowali m.in.: ks. dr Adam Perz - kanclerz Kurii Diecezji Kieleckiej, Kanonicy Kapituły Miechowskiej oraz licznie zebrani kapłani.
W homilii bp Skucha podkreślił znaczenie świątyni i jej fundamentu na którym ma być budowana: - „Dlatego tak ważny jest fundament, którym jest Chrystus. To na nim możemy budować życie narodowe i społeczne(...). Jeżeli nie będziemy mieć związku z Chrystusem, to budowla może runąć. Fundamentem Kościoła jest Chrystus, a my stanowimy żywe kamienie, które kładzione są na tym fundamencie”.
Znaczenie miechowskiej świątyni podkreślił także w swoim słowie kustosz i proboszcz Bazyliki Grobu Bożego ks. kan. Mirosław Kaczmarczyk: - „Świątynia jest znakiem Boga i miejscem spotkania z Nim. W niej Bóg udziela nam swoich darów: wysłuchuje modlitw, obdarza miłosierdziem i karmi Ciałem Swego Zmartwychwstałego Syna. Ta miechowska świątynia jest naszym wspólnym domem, gdzie spotykamy się by wyznawać wiarę i odnaleźć siebie jako Kościół – żywą świątynię Boga”.
Na zakończenie Eucharystii wszyscy uczestnicy przeszli przez krużganki w procesji eucharystycznej, którą zakończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
W uroczystościach odpustowych wzięli udział m.in.: Członkowie Zakonu, Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, przedstawiciele władz samorządowych, pielgrzymi z Warszawy, goście i parafianie.
Konsekracji odbudowanego kościoła w Miechowie dokonał 15 lipca 1802 r. ostatni przełożony generalny zakonu bożogrobców, bp Tomasz Nowina Nowiński, proboszcz miechowski.
pkun
Zobacz: Galeria zdjęć
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii bł. ks. Józefa Pawłowskiego
we Włoszczowie.
† Wiktor Sokołowski 1965
† Jan Kudelski 2000
† Stefan Liberek 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl