Bp Piotrowski: Aby nigdy i nigdzie krzyż nie zniknął z horyzontu naszego widzenia

Aby nigdy i nigdzie krzyż nie zniknął z horyzontu naszego widzenia - mówił bp Jan Piotrowski 17 września 2015 r. na Świętym Krzyżu podczas Dnia Kapłańskiego zorganizowanego w ramach Tygodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego.

Uroczystej Mszy św. w świętokrzyskiej bazylice przewodniczył i wygłosił homilię biskup kielecki Jan Piotrowski. Podkreślił w niej, że Święto Podwyższenia Krzyża, które w tym historycznym miejscu, nazwanym przez ks. Jana Długosza „Księciem Gór”, obchodzone przez cały tydzień, jest przede wszystkim wielkim świętem wiary i źródłem łaski.

- Takim czasem łaski jest każdy odpust, kiedy ze skarbca kościoła czerpiemy liczne Boże dary i łaskę miłosierdzia – powiedział bp Piotrowski.

Ordynariusz zwracając się do kapłanów, zachęcił ich, by naśladowali Chrystusa niosąc swój krzyż.

- Tak Chrystus wzywa każdego z kapłanów tutaj obecnych. Dlaczego to czyni? Bowiem miłość krzyża i wierność krzyżowi są najbardziej czytelnym znakiem naszej tożsamości kapłańskiej i gwarantem, że na pytania: „A wy za kogo mnie uważacie? Odpowiemy tak jak Piotr: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”. Jezus nie oczekuje innej odpowiedzi, ale tylko tej, która czyni Go jedynym Panem naszego kapłańskiego życia i Jego codziennej posługi miłosierdzia w Kościele - wyjaśnił hierarcha.

Natomiast zwracając się do zebranych wiernych – pielgrzymów uczestniczących w Eucharystii zaapelował, by prosili, aby nigdy i nigdzie krzyż nie zniknął z horyzontu naszego widzenia.

- Prośmy za nas tu obecnych i tych, którzy tworzą prezbiterium sąsiednich diecezji – sandomierskiej, radomskiej i kieleckiej, wspólnot zakonnych, misyjnych i seminarzystów. Niech Maryja, Matka Jezusa, która jako Matka Bolesna była u stóp Krzyża, oręduje nieustannie za nami – wezwał do modlitwy biskup.

Kończąc swoją homilię hierarcha życzył kapłanom, by im przeświecały słowa św. Augustyna: „Kto nie widzi celu swojej podróży, niech nigdy nie oddala się od krzyża, a sam krzyż będzie go prowadził”.

Na zakończenie Mszy św. biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. W świętokrzyskim odpuście uczestniczyli kapłani z diecezji sandomierskiej, kieleckiej, radomskiej i sosnowieckiej. Duchowni przed Eucharystią wysłuchali w kaplicy relikwii Drzewa Krzyża konferencji na temat: „Czym jest kapłaństwo: powołaniem czy zawodem?”

Inicjatorem tygodniowego odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego był podczas jubileuszu życia monastycznego na Świętym Krzyżu w 2006 r. bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz sandomierski.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

apis
tekst za: www.ekai.pl