Bp Piotrowski do kapłanów na Mszy Krzyżma: Uprzedzajmy świat naszą miłością

„Uprzedzajmy świat naszą pasterską miłością i gorliwością, naszą szlachetnością, a nie czekajmy aż świat nas pokocha” – mówił w Wielki Czwartek w Bazylice Katedralnej bp Jan Piotrowski podczas Mszy Krzyżma. W jej trakcie kapłani odnowili przyrzeczenia przyjęte w dniu święceń.

Mszę św. z biskupem Piotrowskim koncelebrowali biskup Marian Florczyk i biskup senior Kazimierz Ryczan oraz prezbiterzy diecezji kieleckiej.

W homilii bp Piotrowski przypomniał wzywania stojące przed kapłaństwem oraz podziękował księżom za pełnioną misję, prosząc o modlitwę za kapłanów aktualnie pracujących w diecezji i posłanych na misje - do Kazachstanu, Brazylii, Jamajki, Peru i na Wybrzeże Kości Słoniowej.

Powołując się m.in. na „Pamięć i tożsamość” Jana Pawła II podkreślił, że „Kościół w misji, jaką otrzymał od Jezusa Chrystusa, musi być niestrudzony”, nie może zniechęcać się wobec często fałszywych oskarżeń i przede wszystkim nie może zaprzestać głoszenia Ewangelii, co podkreślał św. Paweł w słowach: „Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii”.

„Kapłan jest tym człowiekiem, który spotkał Jezusa w swoim życiu i musi Go głosić w porę i nie w porę. Bóg sam dokonuje wyboru i posyła” – mówił bp Piotrowski przypominając proroctwo Izajasza, którego przesłanie nadal pozostaje aktualne w XXI wieku, gdyż nadal „są smutni, są niewolnicy niedoskonałości, są prześladowani, płaczący”.

Biskup kielecki przypomniał także, że kapłaństwo jest darem, a „dar domaga się zawsze wdzięczności”, wezwał księży do refleksji, jakiego Chrystusa głoszą i jak wypełniają powierzoną sobie misję. - „Czy głoszę Chrystusa, który jest czytelnym obrazem miłości Boga do ludzi, a może takiego, który broni moich ludzkich interesów?” – mówił biskup.

Za dar wiernej służby dziękował szczególnie księżom biskupom, kapłanom jubilatom, misjonarzom i księżom emerytom, a najmłodszych księży prosił „o gorliwość i szacunek dla daru, jakim Bóg was obdarzył”.

We Mszy św. Krzyżma licznie uczestniczyli kapłani diecezji kieleckiej oraz kielczanie.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Zobacz: Relacja na stronie Radia eM Kielce

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"