Bp Piotrowski do osób konsekrowanych: Dzięki wam dokonuje się wymiana darów

„Dzięki osobom konsekrowanym dokonuje się niebywała wymiana darów i umacnia się komunia Kościoła powszechnego i partykularnego, jakim jest diecezja” – mówił 2 lutego w Jędrzejowie Biskup Kielecki Jan Piotrowski. W najstarszym opactwie cysterskim w Polsce przewodniczył on diecezjalnym uroczystościom święta Ofiarowania Pańskiego. Jest to zarazem dzień osób konsekrowanych.

Uroczystość w sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka miała wyjątkowy, podwójny wymiar: spotkania na Mszy św. przedstawicieli zakonów i zgromadzeń z całej diecezji oraz nawiedzenia symboli Światowych Dni Młodzieży, które dzisiaj przybyły do Jędrzejowa.

W homilii bp Piotrowski mówił o istocie życia konsekrowanego, formach posługiwania i obecności w świecie osób konsekrowanych oraz o „nowej epoce” w dziejach diecezji - dzięki peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży (ŚDM). Zauważył, że osoby konsekrowane są tymi, których „Bóg powołał do życia w prawdzie”, aby realizowały w świecie praktyki rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa, posłuszeństwa.

„To, co stanowi o pięknie waszego życia rodzi się każdego dnia na nowo (…), a duch pokory jest tam, gdzie człowiek żyje w prawdzie. Duch pokory jest duchem zaufania Bogu na wzór Maryi i Jej „fiat” - tłumaczył biskup.

Nawiązał także do obecności przy ołtarzu symboli ŚDM, które po diecezji kieleckie peregrynują od 31 stycznia do 14 lutego. „Niech uroczystość dzisiejsza i szansa związana z peregrynacja będzie dla ludzi młodych katechezą i świadectwem wiary, aby mogli odpowiedzieć na wezwanie Jezusa i pójść drogą rad ewangelicznych, jeżeli rozpoznają swoje powołanie” – zachęcał ordynariusz kielecki.

Osoby konsekrowane odnowiły w obecności biskupa swoje śluby. Po Mszy św. młodzież ze szkół jędrzejowskich oraz siostry zakonne prowadziły czuwanie przy symbolach ŚDM.

W diecezji kieleckiej posługuje 9 zakonów i zgromadzeń męskich, 28 żeńskich, w tym 4 klauzurowe (karmelitanki w Kielcach, bernardynki w św. Katarzynie, norbertanki w Imbramowicach, bernardynki w Chęcinach), 3 stowarzyszenia życia apostolskiego, 1 instytut życia konsekrowanego.

Intensywnie rozwijają się w ostatnich latach indywidualne formy życia konsekrowanego. Obecnie w diecezji jest 8 dziewic konsekrowanych, 10 wdów konsekrowanych, jeden wdowiec konsekrowany i jedna pustelnica.

Rok Życia Konsekrowanego to decyzja papieża Franciszka. Trwa on w Kościele od pierwszej niedzieli Adwentu 2014 do 2 lutego 2016 r. Do modlitwy za osoby konsekrowane wzywał bp Piotrowski wiernych diecezji kieleckiej w niedzielę, 1 lutego.

Zobacz: Komunikat Biskupa Kieleckiego

Opactwo jędrzejowskie cystersów powstało ok. 1140 r. jako filia burgundzkiego klasztoru Morimond. Przebudowany później kościół ponownie konsekrował w 1210 r. biskup krakowski Wincenty Kadłubek - historiograf, człowiek wielkiej wiedzy i kultury, reformator Kościoła oraz doradca panujących. Dobrowolnie zrezygnował z biskupstwa, aby zostać mnichem. Pieszo przywędrował w tym celu z Krakowa do Jędrzejowa.

Na polecenie księcia Kazimierza II Sprawiedliwego spisał po łacinie „Kronikę Polski”, która, niestety spłonęła. Wprowadził zwyczaj palenia wiecznej lampki przed tabernakulum. Zmarł 8 marca 1223 r. w Jędrzejowie. Został ogłoszony błogosławionym w 1764 r. – beatyfikował go Klemens XIII.

Bł. Wincenty Kadłubek jest drugim patronem diecezji kieleckiej (wspomnienie 9 października).

W kościoła w Święto Ofiarowania Pańskiego został odczytany List pasterski Konferencji Episkopatu Polski.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Przeczytaj: List Pasterski KEP na 2 lutego 

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"