Bp Piotrowski: Męczennicy są przewodnikami we wspólnocie Kościoła

„Męczennicy są przewodnikami braci i sióstr we wspólnocie Kościoła. Są bardzo czytelnym znakiem, jak obłok lub słup ognia, który towarzyszył narodowi wybranemu do Ziemi Obiecanej” – mówił bp Jan Piotrowski w homilii podczas sumy odpustowej w parafii św. Maksymiliana w Kielcach. To jedyna parafia pod tym wezwaniem w stolicy diecezji.

Bp Jan Piotrowski przewodniczył Mszy św. z udziałem kilkudziesięciu kapłanów z kieleckich dekanatów. W homilii przypomniał postać św. Maksymiliana, mówił także o cenie męczeństwa pierwszych chrześcijan i męczennikach czasów współczesnych oraz o istocie odpustu – „szczególnego czasu łaski”, który można ofiarować dla siebie i innych.

Biskup przypomniał słowa Tertuliana mówiące o „krwi męczenników, która jest posiewem chrześcijan”. Mówił także o męczeństwie chrześcijan w starożytnym Rzymie – „płonących jak żywe pochodnie, rzucanych na pożarcie dzikim zwierzętom”, głodzonych, ścinanych. Działo się tak m.in. dlatego, że chrześcijanie „nieśli coś nowego, niezroumiałego dla pogan”.
- „Św. Maksymilian Kolbe pozostaje takim wzorcem – uduchowionym teologiem i wielkim czcicielem Maryi” – mówił bp Piotrowski zauważając jego zrozumienie przesłania z Kany i pójścia drogą Chrystusa. – „Busolą życiową męczenników i Maksymiliana Kolbego było Słowo Boże na każdym etapie życia, zwłaszcza obozowego” – podkreślił biskup kielecki.

Mówił także o trudach zmagań z interpretacją historii, gdy „wielokrotnie nam, a nie Niemcom przypisuje się polskie obozy śmierci”, przestrzegał przed typowo współczesnymi prześladowaniami Chrystusa w zlaicyzowanych społeczeństwach, przed „ośmieszaniem Go na różne sposoby (…) przez współczesnych dziennikarzy – „janczarów propagandy cudzych interesów”. - „Dosyć już nienawiści społecznej, politycznej, zawodowej (…). Niech miłość ofiarowana przez Jezusa pokona naszą pychę, pozwoli przebaczyć, podać rękę” – apelował bp Piotrowski.

Podczas Mszy św. modlono się m.in. o spokój duszy zmarłego w 2012 r. śp. ks. prałata Józefa Zbroszczyka, budowniczego kościoła i parafii. Procesja wokół kościoła oraz ucałowanie relikwii Patrona zakończyły uroczystość.

Początki parafii to samodzielny ośrodek duszpasterski, który zaczął powstawać w 1982 r. Parafię erygował bp Stanisław Szymecki 2 grudnia 1983 r., wydzielając jej obszar z parafii katedralnej i św. Wojciecha. Skomplikowaną budowę kościoła na wzgórzu - o sylwetce nowoczesnej, choć stylizowanej na świątynie bizantyjskie, rozpoczęto w 1987 r. Kościół był konsekrowany przez bp. Kazimierza Ryczana w 25-lecie parafii, 9 listopada 2008 roku. Parafia liczy blisko ok. 7800 wiernych.

dziar
tekst za: www.ekai.pl