Bp Piotrowski na Jasnej Górze: Poprzez kolejne comiesięczne czuwania chcemy Cię zapewnić Maryjo, że słuchamy Jezusa

Z 4/5 września 2015 r. odbyło się nocne czuwanie modlitewne na Jasnej Górze, które tradycyjnie co miesiąc prowadzą kolejne dekanaty z naszej diecezji. We wrześniowym czuwaniu uczestniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Pasterz Kościoła Kieleckiego poprowadził Apel Jasnogórski o godz. 21.00 i włączył się w poszczególne godziny modlitewne aż do północy.

Po Apelu zostały odmówione trzy części Różańca Świętego, które poprowadzili kolejno parafianie z Dymin, Baranówka i Bukowej.

O północny została odprawiona Pasterka Maryja, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Piotrowski. – „Kolejny raz przebywamy na Jasną Górę z naszymi intencjami (…). Poprzez kolejne  comiesięczne czuwania, których tradycja sięga 60 lat, chcemy Cię zapewnić Maryjo, że słuchamy Jezusa” – mówił kielecki ordynariusz. – „Trzeba nam nie tylko uwagi, ale odwagi, aby ten głos usłyszeć”.

Biskup zaznaczył, że „słuchać i rozumieć obecność Boga i Jego łaski w swoim życiu to pełnia ludzkiego szczęścia”. Wskazując na przykład św. Jana Pawła II i Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego bp Piotrowski zachęcił, abyśmy także my, idąc za przykładem świętych odnajdywali obecność Maryi w naszym życiu.

Hierarcha nawiązał także do słów papieża Franciszka, który mówił, że „Maryja pragnie, aby dokonała się w nas eksplozja misyjna, eksplozja apostolska, jak w dniu Zesłania Ducha Świętego (…). każdy z nas ma nieść innym Chrystusa. Wiara umacnia się, gdy jest przekazywana. Czy my o tym wiemy?” – pytał bp Piotrowski.

Po Mszy św. była chwila przerwy i rozpoczęła się Droga Krzyżowa, którą poprowadził ks. prałat Marian Janus – proboszcz parafii św. Stanisława w Kielcach-Barwinku. Następnie parafianie z Podhala odmówili czwartą część Różańca Świętego. Nocne czuwanie zakończyła Koronka do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadził ks. kan. Ireneusz Jakusik – proboszcz z Łopuszna.

We wrześniowym nocnym czuwaniu uczestniczyły m.in. kieleckie parafie: Posłowice, Barwinek, Dyminy, Podhale, Baranówek, Nowiny, św. Jadwigi, św. Józefa oraz Kostomłoty, Bukowa, Łopuszno, Bieliny, Łosień i Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej i inne.

Nocne czuwania diecezji kieleckiej na Jasnej Górze, odbywające się z każdego 4 na 5 dzień miesiąca, rozpoczęły się przed 60 laty. Co miesiąc uczestniczą w nich wierni i kapłani z kilku dekanatów – tak, aby przynajmniej raz w roku wszystkie parafie mogły wziąć udział w modlitwę. Niestety nie wszystkie parafie (dekanaty) przyłączają się do tej inicjatywy modlitewnej, a szkoda... Może warto u progu Roku Świętego Miłosierdzia odnowić w sobie jeszcze większą potrzebę modlitwy i zorganizować wyjazd na Jasną Górę?

mhas