Bp Piotrowski na kieleckim Barwinku: Św. Stanisław mówi - trwajcie w prawdzie

W piątek, 8 maja 2015 r. biskup kielecki Jan Piotrowski przewodniczył Sumie Odpustowej i procesji oraz wygłosił homilię w kościele na Barwinku. Parafianie ofiarowali ordynariuszowi ornat na misje.

Przypominając w homilii męczeństwo św. Stanisława ordynariusz kielecki nawiązał do postaci innych męczenników oraz aktów współczesnego męczeństwa za wiarę.

„Odpust to szczególny czas łaski, coś więcej niż dzień zapisany w kalendarzu, gdy Bóg przez wstawiennictwo świętych chce nam ofiarować swoją łaskę” – mówił bp Piotrowski. Zauważył także, że Jan Paweł II w encyklice „Wiara i rozum” przekazuje nam myśl, iż „męczennik jest autentycznym świadkiem prawdy o życiu” oraz że „świadectwo męczenników to najbardziej komunikatywny i godny zaufania język”.

Biskup zaznaczył, że „odwaga wiary zawsze była potrzebna w dawnych czasach, potrzebna była wczoraj i potrzebna jest dziś” oraz że „świat nie kocha chrześcijan i Chrystusa, bo nie rozumie Jego Ewangelii”.

Przypomniał również postać św. Stanisława Biskupa i Męczennika – patrona Polski, diecezji i kilku parafii Kościoła kieleckiego.

„Jego głos i świadectwo wiary mówią o wierności Chrystusowi i Kościołowi" – wskazywał biskup kielecki przypominając zarazem, że spory historyczne chciały uczynić z niego zdrajcę. – „Zbrodnia nigdy nie rozwiązuje sporów, kolejne wieki to udowodniły” – stwierdził bp Piotrowski.

Wspominał także „dobrych pasterzy” – współczesnych męczenników za wiarę, m.in. bł. ks. Józefa Pawłowskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę czy zamordowanych w Andach peruwiańskich w 1991 r. polskich franciszkanów. Zachęcał do modlitwy o „dojrzałość nowej wiary”.

Parafia św. Stanisława przekazała bp. Piotrowskiemu szaty liturgiczne jako dar dla misjonarzy diecezji kieleckiej.

Parafia była erygowana w 1987 r. przez bp. Stanisława Szymeckiego – ówczesnego ordynariusza diecezji, który wydzielił część parafii pw. Chrystusa Króla na Baranówku i powołał nową parafię św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

12 czerwca 1999 r., w Sandomierzu, papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę nowego kościoła. Budowa ruszyła wiosną 1998 r. 12 września 1999 r., przy licznym udziale wiernych, ordynariusz bp Kazimierz Ryczan i bp Marian Florczyk dokonali wmurowania kamienia węgielnego, a w 2000 r. pasterka była odprawiana już w nowym kościele.

- „To nie przypadek, że św. Stanisław stał się patronem naszej parafii. Ten wielki Patron Polski ma swoją postawą wierności przykazaniom i Bogu ciągle mobilizować nas do takiego przykładu. Chcemy być jego wiernymi spadkobiercami, godnymi jego naśladowcami” – tłumaczy ks. prałat Marian Janus, proboszcz parafii.

Powstanie tej wspólnoty parafialnej wiąże się z dekretem wydanym 25 grudnia 1987 r. przez ówczesnego biskupa kieleckiego Stanisława Szymeckiego. 12 września 1999 r., przy licznym udziale wiernych, bp Kazimierz Ryczan i bp Marian Florczyk dokonali wmurowania kamienia węgielnego. Obecnie parafia św. Stanisława na kieleckim Barwinku liczy ponad 10 tys. wiernych.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"