Bp Piotrowski po raz pierwszy poprowadził procesję Bożego Ciała w Kielcach

- „Niech Ziemia Świętokrzyska będzie bogatą dobrymi obyczajami i piękną kulturą regionu bez sabatu i czarownic, bez gorszących propozycji kulturalnych i ośmieszania tego, co tworzy piękno tej ziemi krzyża" - mówił biskup kielecki Jan Piotrowski. Hierarcha po raz pierwszy poprowadził procesję Bożego Ciała w Kielcach.

Centralne obchody Uroczystości Bożego Ciała w Kielcach rozpoczęły się 4 czerwca 2015 r. Mszą św. o godz. 9.30 odprawioną na Placu Jana Pawła II przy Bazylice Katedralnej. Mszy św. przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Po zakończeniu Mszy św. wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy, które zostały przygotowane przez: Wyższe Seminarium  Duchowne w Kielcach, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz wiernych parafii katedralnej i św. Wojciecha.

Homilię przy Rektoracie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego wygłosi Pasterz Kościoła Kieleckiego. Hierarcha podkreślił w niej ważność Eucharystii, szczególnie tej niedzielnej. - „Niedziela jest dniem Boga. Nie wolno jej Bogu kraść. Na kradzionym jeszcze nikt się nie wzbogacił.” – mówił bp Piotrowski. 

W uroczystościach wzięło udział kilka tysięcy wiernych. Pośród zgromadzonych można było dostrzec: kapłanów, siostry zakonne, ministrantów, dzieci pierwszokomunijne, które sypały kwiaty. Grupy parafialne niosły sztandary, feretrony, obrazy i figury świętych. Asystę liturgiczną przygotowało Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach, zaś oprawę muzyczną uroczystości Chór katedralny pod dyrekcją Mariusza Bednarza.

Inicjatorką ustanowienia święta Bożego Ciała była św. Julianna z Cornillon (1192-1258). Kiedy była przeoryszą klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege, w roku 1245 została zaszczycona objawieniami, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii.

W 1264 r. papież Urban IV ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. Stało się to rok po cudzie eucharystycznym w Bolsenie - wówczas zaczęła krwawić hostia w rękach księdza wątpiącego w transsubstancjację (przemiana chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa). Korporał, na który spadły krople krwi, jest przechowywany w katedrze w miejscowości Orvieto.

Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbywały się w latach 1265-75 w Kolonii, w Niemczech. Niesiono podczas nich krzyż z Najświętszym Sakramentem. Pod koniec XV w. procesje były już powszechne w Niemczech, Anglii, Francji, w północnych Włoszech i Polsce.

pkun

Zobacz: Relacja na stronie Radia eM

_________________

Relacje z Bożego Ciała z parafii naszej diecezji
(kolejność alfabetyczna):

- Bieliny

- Bukowa

- Chlewice

- Chmielnik

- Kazimierza Mała

- Kazimierza Wielka (Podwyż. Krzyża Św.)

- Kielce (Miłosierdzia Bożego)

- Kielce (św. Jadwigi Królowej)

- Kielce (św. Maksymiliana Kolbego)

- Kielce (Niepokalanego Poczęcia NMP)

- Kostomłoty

- Książ Mały

- Miechów

- Przemyków

- Szydłów

- Włoszczowa (Wniebowzięcia NMP)

- Włoszczowa (bł. ks. Józefa Pawłowskiego)

- Wolica-Tokarnia

Prosimy kolejne parafie o nadesłanie relacji
michsem@wp.pl

_________________

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"