Bp Piotrowski poświęcił Hospicjum bł. Matki Teresy z Kalkuty

Bp Jan Piotrowski poświęcił 23 września 2015 r. gotową do użytku drugą część Hospicjum im. bł. Matki Teresy z Kalkuty, zbudowanego przez Caritas kielecką na osiedlu Czarnów. Hospicjum może obecnie przyjąć 44 pacjentów, a ok. 100 obejmuje opieką hospicyjną w domach. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w nowej kaplicy hospicyjnej, pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego.

W homilii bp Piotrowski mówił o chorobie i cierpieniu, które dotykają każdego człowieka i które każdy stara się zrozumieć. Podkreślił, że sens cierpienia może być zrozumiały jedynie w Bogu.
Biskup poświęcił kaplicę, nowe tabernakulum oraz wykończoną część hospicjum, z nowymi pokojami dla pacjentów.

Po Mszy św. zebrani na uroczystości mieli okazję posadzić cebulki żonkili, inaugurując tym samym kampanię Pola Nadziei 2015/2016, której celem jest szerzenie idei hospicyjnej.

Hospicjum Caritas znajduje się przy ul. Mieszka I 48 w Kielcach. Zostało oddane do użytku w czerwcu 2015 r. Zbudowane przez Caritas kielecką – z ofiar, zbiórek i w efekcie szeregu akcji podejmowanych przez mieszkańców diecezji. Jest pierwszym stacjonarnym hospicjum w mieście. Budowa hospicjum mogła być realizowana dzięki wielu projektom i zaangażowaniu różnych środowisk, głównie związanych z Kościołem, np. dzięki organizowanej rokrocznie kampanii Pola Nadziei, darom od kapłanów, czy w ramach odpisu 1 proc. podatku.

Jak podkreśla dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej, ks. Stanisław Słowik - w powstanie placówki zaangażowało się całe społeczeństwo, wspierając inwestycję podczas charytatywnych koncertów, ulicznych kwest, darowizn. Inwestycja, która kosztowała ponad 5 mln zł, w 90 proc. powstała w oparciu o środki społeczne. Środki na funkcjonowanie placówki są pozyskiwane na postawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (kontrakt obejmuje zaledwie 15 łóżek), z zasobów własnych Caritas i ofiar darczyńców. Hospicjum im. bł. Matki Teresy z Kalkuty było budowane przez Caritas od 2009 r. Jest to obiekt średniej wielkości, porównywalny z zakładem opiekuńczym czy domem pomocy społecznej. Obecnie mogą w nim otrzymać pomoc 44 osoby. Hospicjum zapewnia terminalnie chorym niezbędną opiekę lekarską, usługi pielęgniarskie, rehabilitację przyłóżkową, pomoc wolontariuszy oraz wsparcie psychologiczne dla chorego i rodziny.
Dotąd pomoc od hospicjum uzyskało ok. stu osób.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Zobacz: Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM