Bp Piotrowski poświęcił Zamek Królewski w Chęcinach

Po dwuletniej rewitalizacji Zamek Królewski w Chęcinach został udostępniony turystom. Bp Jan Piotrowski poświęcił dawną siedzibę królów polskich oraz przewodniczył Mszy św. w kościele św. Bartłomieja u podnóża zamku. Na uroczystość z tej okazji licznie przybyli samorządowcy, delegacje z zaprzyjaźnionych miast, w tym z Niemiec, turyści i mieszkańcy regionu.

Jesteśmy bogatsi historią minionych wieków. Człowiek bez historii jest ubogi i wręcz nie może bez niej żyć. Każdy z nas pisze też swoją własną życiową historię – mówił na rynku w Chęcinach biskup kielecki. Natomiast kazanie podczas Mszy poświęcił różnym powołaniom – w tym powołaniu do małżeństwa i do służby społecznej.

- Głęboko wziąłem sobie do serca te słowa na temat powołania, ponieważ stanowią one wskazanie dla nas samorządowców, polityków, abyśmy w służbie dla naszego regionu, naszych gmin, pamiętali o przeszłości budując przyszłość – powiedział KAI Robert Jaworski – burmistrz Chęcin i gospodarz uroczystości.

Widowisko „Kazania Świętokrzyskie” w reżyserii Doroty Anyż, oryginalne pokazy rekonstrukcyjne z epoki, wjazd karocą pary królewskiej i in., dobrze wprowadziły w klimat spotkania. Były także efektowne pokazy rycerskie i tańce dworskie oraz występ uczestników telewizyjnych programów muzycznych The Voice of Poland oraz Must Be the Music: Edyty Strzyckiej, Jolanty Tubiewicz i Marcina Czyżewskiego.

Zakończony remont Zamku w Chęcinach obejmował zarówno obiekt, gdzie np. zrekonstruowano skarbiec, jak i jego otoczenie. Wybrukowana i oświetlona została aleja wiodąca na Zamek. Ustawiono też przy niej figury postaci historycznych związanych z Chęcinami m.in.. królów: Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego i Stefana Batorego. Rewitalizacja zamku oraz jego otoczenia kosztowała 8 milionów zł, z czego 80 procent stanowiło dofinansowanie unijne.

Zamek królewski w Chęcinach został wzniesiony pod koniec XIII w. Pełnił rolę rezydencji królewskiej i więzienia stanu. Na zamku mieszkały m.in. żona Kazimierza Wielkiego Adelajda, żona Władysława Jagiełły z synem Władysławem (późniejszym królem Władysławem Warneńczykiem) i królowa Bona. Za panowania Władysława Łokietka w chęcińskim zamku przechowywano skarbiec koronny, według legendy zgromadziła tam też swój majątek królowa Bona.

W 1655 r. zamek zdobyli Szwedzi, a w 1657 r. splądrowały go wojska Rakoczego. W czasie I wojny światowej pociski artylerii uszkodziły środkową basztę.

W latach 1948-49 wyremontowano wieże oraz prowadzono prace remontowe. Tutaj kręcono niektóre sceny do filmu „Pan Wołodyjowski”.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Zobacz: Galeria zdjęć