Bp Piotrowski: Przeszliśmy w procesji z palmami jako świadkowie wiary - relacja z Kielc i innych miejsc

„Przeszliśmy dzisiaj w procesji z palmami jako świadkowie wiary – jedni podobni do tych sprzed 2 tysięcy lat z entuzjazmem wiary, inni może z cichym pytaniem, czy to ma sens” – mówił biskup kielecki Jan Piotrowski podczas Mszy św. na zakończenie procesji z palmami.

Biskup zauważył „inność” dzisiejszych obrzędów, nie tylko wskutek procesji z palmami, ile ze względu na „wchodzenie w tajemnicę odkupienia”.

„Tajemnica Odkupienia to tajemnica Bożej miłości w naszym ludzkim świecie przez Osobę Jezusa Chrystusa Syna Bożego” – podkreślał, zauważając, że tylko w Jezusie człowiek odnajduje godność i wartość swojego człowieczeństwa.

„Przesłanie dzisiejszej Ewangelii jest wystarczające, że Bóg nie bawi się ludźmi, ale ich kocha w Jezusie Chrystusie (…). Odkupienie, które przyszło przez krzyż, nadało człowiekowi ostateczną godność i odkupienie w świecie, które wypełniło się w tajemnicy paschalnej” – mówił bp Piotrowski.

Przestrzegł także: „Jeśli na rynku ludzkich wartości człowiek handluje Chrystusem, nic nie ma sensu: katecheza w szkole, ochrona życia, moralne życie, prawdziwe małżeństwo. Z Chrystusem – wszystko ma sens”.

Biskup zwrócił się również do licznie zebranej młodzieży, nawiązując do obchodów XXX Światowego Dnia Młodzieży, aby – jak zaleca Ojciec Święty Franciszek – przez czystość serca byli szczęśliwi w swojej twórczej młodości. - „Szczęście jest tam, gdzie jest obecny Bóg i rodzi się ono z prawdziwego sumienia” – mówił.

Zaapelował także, aby rozpoznawać Chrystusa w historii każdego indywidualnego życia, gdyż „pełnienie woli Bożej to początek każdego ludzkiego szczęścia”.

We Mszy św. koncelebrowanej przez bp. Jana Piotrowskiego i biskupa seniora Kazimierza Ryczana oraz wielu kapłanów, licznie uczestniczyli kielczanie, głównie z dwóch najstarszych parafii: św. Wojciecha i katedralnej oraz młodzież z flagami i transparentami. Bezpośrednią transmisję przeprowadziło Radio eM Kielce.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Zobacz: Relacja na stronie Radia eM

____________________

Procesja z palmami odbywały się także w wielu parafiach naszej diecezji. Często kapłanom towarzyszyły prawdziwe osiołki (czy kucyki), które dosiadali.

Zobacz: Relacja z Kostomłotów

Zobacz: Relacja z Wolicy-Tokarni

Zobacz: Relacja z Włoszczowy

Zobacz: Relacja z Kazimierzy Wielkiej