„Św. Jan Bosko był prorokiem na wskroś prawdziwym, ponieważ to, co czynił, czego nauczał, czynił zawsze z Kościołem, we wspólnocie Kościoła i dla Kościoła” – mówił 1 lutego 2015 r. bp Jan Piotrowski podczas Mszy św. w parafii salezjańskiej św. Krzyża w Kielcach, która świętuje 200. rocznicę urodzin ks. Jana Bosko – założyciela i ojca duchowego salezjanów.
Bp Piotrowski przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej przez salezjańskich kapłanów z całego kraju. Było to zarazem spotkanie podwórkowych kół różańcowych, uświetnione śpiewem miejscowych chórów i scholi oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Ondraszek” ze Szczyrku.
W homilii bp Piotrowski, nawiązując do istoty wspólnoty w tworzeniu Kościoła, tak mocno respektowanej przez ks. Bosko, przypomniał, że „czas Kościoła - jako wspólnoty dzieci Bożych i również naszej obecności w tej wspólnocie, jest zawsze czasem karmienia się Bożym słowem, a nie nowinkami, które przynoszą fałszywi prorocy”.
Nawiązał także do hasła zaczerpniętego z Ewangelii dla tegorocznych obchodów roku liturgicznego: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. „Jest to także zachęta do wewnętrznej przemiany i ożywienia wiary, a więc do dawania świadectwa, że Jezus jest Panem i Odkupicielem” – mówił biskup kielecki. Wspomniał św. Jana Pawła II i jego nazwanie nas wszystkich misjonarzami, „a więc apostołami, świadkami Chrystusa Zmartwychwstałego”.
„Dzisiaj wasza wspólnota jest ubogacona obecnością podwórkowych kółek różańcowych. Niech ta modlitwa zgromadzonych dziewcząt i chłopców przypomni nam wszystkim, że różaniec jest modlitwą Kościoła i pięknym, wręcz bardzo ważnym, katechizmem naszej wiary. Niech Maryja, której wielkim czcicielem był św. Jan Bosko, prowadzi nas bezpiecznie drogami naszego życia” – modlił się bp Piotrowski.
Wspomnienie św. Jana Bosko, przypadające 31 stycznia, to jedna z ważniejszych uroczystości dla wspólnot i wszystkich wiernych z parafii salezjańskich, w którą angażuje się czynnie kilkaset osób.
W tym roku wspomnienie ma charakter wyjątkowy, łączy się bowiem z 200. rocznicą urodzin św. Jana Bosko (1815-1888). Przyszły święty, założyciel zgromadzenia salezjanów i salezjanek oraz Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników, nazywany jest „Ojcem i Nauczycielem Młodzieży”.
Po śmierci założyciela jego ideę pracy z młodzieżą i systemu prewencyjnego, realizowanego w tzw. oratoriach, podjęło 156 salezjanów. Obecnie na świecie posługuje 15 tys. salezjanów w 135 krajach. Rodzina salezjańska składa się z 30 grup, wiernych charyzmatowi ks. Bosko.
W kieleckiej salezjańskiej parafii św. Krzyża od soboty 31 stycznia trwają uroczystości 200. rocznicy urodzin świętego pn. „Jan na Dzień dobry, czyli urodziny ks. Bosko”.
Księża salezjanie i wolontariusze zaproponowali swoim podopiecznych oraz wszystkim, którzy chcieli uczestniczyć w obchodach, turnieje bilardowe, w scrable, salezjańską tombolę. Czynny był sklepik misyjny, była także projekcja filmu o św. Janie Bosko oraz spektakle miejscowych teatrów „Lalki” (dla starszych) i „Różowy kapturek” (dla młodszych). Zainteresowani ikoną mogli skorzystać z możliwości wizyty w pracowni ikony i podziwiać wykonane w ostatnich latach ikony. Wśród atrakcji obchodów był turniej w piłkę nożną i warsztaty dziennikarskie oraz koncert kolęd.
Salezjanów sprowadził do Kielc w 1918 r. bp Augustyn Łosiński. Obecnie parafia liczy ok. 9600 osób.
Zgodnie ze swym charyzmatem salezjanie proponują szereg zajęć sportowych, kulturalnych, profilaktycznych dla dzieci i młodzieży, które odbywają się w specjalnie przygotowanych do tego celu pomieszczeniach m.in. w siedzibie Oratorium Świętokrzyskiego z kawiarnią, kaplicą, pracownią ikon czy fotografii, w domu parafialnym z salą teatralną lub na boiskach sportowych przy kościele.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Foto: Władysław Burzawa
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl