- Planów nie mam żadnych, bo jak mówi Ojciec Święty, wszystko trzeba zaczynać od Chrystusa - powiedział tuż po nominacji nowy biskup kielecki Jan Piotrowski.
„Z Chrystusem w imię wezwania, które uczyniłem hasłem mojej posługi biskupiej - "W miłości głosić Ewangelię" - idę do tego Kościoła, a was proszę o modlitwę” - powiedział dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, który w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie przewodniczył Mszy św. podczas diecezjalnej pielgrzymki nauczycieli, katechetów i wychowawców. Jak dodał, ma nadzieję, że dzięki Bożej pomocy i wstawiennictwu Matki Bożej oraz świętych podoła nowym wyzwaniom.
„Nie bez obaw przyjąłem tę decyzję Ojca Świętego Franciszka, ale przecież Kościół kielecki to ten sam Kościół apostolski i powszechny – to nasza siostra, którą łączy historia, łączą ludzie i łączą święci” - dodał.
Papieską nominację odczytał biskup tarnowski Andrzej Jeż. Były brawa, ale i duże zaskoczenie wiernych i księży.
„Dziękujemy księdzu biskupowi za posługę w misyjnej przestrzeni Kościoła, posługę w naszej diecezji tarnowskiej – pełną ofiarności, gorliwości i miłości. Życzymy, aby Kościół kielecki był dalej tą przestrzenią umiłowaną przez księdza biskupa, by spotykał się ksiądz biskup z życzliwością diecezjan i aby przyjął to wielkie dziedzictwo duchowe, któremu na imię diecezja kielecka” - powiedział bp Andrzej Jeż. Biskup tarnowski wręczył biskupowi Piotrowskiemu relikwie bł. Karoliny. Bp Jan otrzymał także od parafii w Zabawie obraz błogosławionej.
Podczas rozmowy z dziennikarzami, pytany o plany duszpasterskie w nowej diecezji, bp Piotrowski przypomniał zasadę „widzieć, ocenić i działać”. „Głoszenie Ewangelii, zaczynanie od Chrystusa - do tego powołany jest każdy biskup i ksiądz” – podkreśla bp Piotrowski. Wyznał, że nie miał jeszcze okazji, by dobrze poznać Kościół kielecki, i że nie jest jeszcze znana data ingresu.
„Pozdrawiam Kościół kielecki w osobach jego pasterzy i wiernych pięknym pozdrowieniem „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”! I życzę, aby On był zawsze chwalony w każdym zakątku diecezji kieleckiej i w każdym sercu jej mieszkańca” – mówi bp Piotrowski.
Biskup podziękował także wiernym diecezji tarnowskiej. "Bóg zapłać za wszystko, co dobre. Za to, co spotkałem w ludzkich sercach, w świadectwie wiary, w czynach apostolskich. Życzę duchowego wzrostu, zwłaszcza w roku setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny i w roku peregrynacji obrazu Pana Jezusa Miłosiernego” – mówi bp Piotrowski.
W związku z nominacją jutro w kościołach diecezji tarnowskiej będzie czytany specjalny komunikat.
„Pragnę razem z Wami skierować pod adresem księdza biskupa Jana Piotrowskiego, nowego biskupa kieleckiego, słowa serdecznych gratulacji oraz życzenia obfitych darów nadprzyrodzonych i naturalnych w kierowaniu Kościołem kieleckim. Proszę Was wszystkich o modlitwę w intencji nowego Biskupa Kieleckiego, aby jego posłudze pasterskiej – w duchu obranego biskupiego hasła „In caritate evangelium praedicare” – towarzyszyła obfitość Bożej łaski oraz życzliwość powierzonych Mu wiernych” - napisał biskup tarnowski Andrzej Jeż.
Ksiądz dr Jan Piotrowski urodził się 5 stycznia 1953 r. w Szczurowej, która jest jednocześnie jego parafią rodzinną. Po ukończeniu szkoły średniej w Radłowie i złożeniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w bazylice katedralnej w Tarnowie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 25 maja 1980 r. Po święceniach kapłańskich pracował w parafiach Przecław i Mielec - Ducha Świętego. W latach 1984-1991 pełnił posługę misyjną w Republice Konga w Afryce.
Po powrocie został minowany sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, a w 1995 sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W roku 1992 podjął studia specjalistyczne w Instytucie Katolickim w Paryżu i otrzymał tytuł licencjata z teologii. Doktorat z teologii uzyskał w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, na podstawie rozprawy "Zakładanie i dojrzewanie Kościoła w Kongijskiej Krainie Grand Niari (druga ewangelizacja 1883-1991)". W latach 1997-1999 podjął, z krótką przerwą (w czasie której pełnił obowiązki kierownika administracyjnego Katolickiego Ośrodka Studiów Społecznych w Lipnicy Murowanej, a po śmierci proboszcza administratora miejscowej parafii), posługę duszpasterską w jednym z ubogich przedmieść Limy, stolicy Peru.
W latach 2000-2010 z nominacji Kongregacji ds. Ewangelizacji pełnił funkcję Dyrektora Krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Ponadto 24 marca 2003 r. papież Jan Paweł II mianował ks. Jana członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Dodatkowo w czerwcu 2001 r. Konferencja Episkopatu Polski powołała ks. Piotrowskiego na Konsultora ds. Misyjnych KEP. Od 22 listopada 2009 r. pełnił urząd proboszcza parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Był dziekanem dekanatu Nowy Sącz-Centrum oraz prepozytem Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu, członkiem Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej oraz Rady Kapłańskiej.
W dowód uznania za gorliwą posługę kapłańską Ojciec Święty Jan Paweł II obdarzył ks. Jana w dniu 26 stycznia 2004 r. godnością Kapelanem Jego Świątobliwości. 14 grudnia 2013 r. Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Piotrowskiego biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Siniti. 25 stycznia 2014 r. w katedrze tarnowskiej ks. Jan Piotrowski przyjął sakrę biskupią. Głównym konsekratorem był bp Andrzej Jeż, a towarzyszyli mu abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz bp senior Władysław Bobowski.
Zainteresowania naukowe: misjologia, historia misji, antropologia kulturowa. Inne zainteresowania: muzyka klasyczna, rower, pływanie. Znajomość języków: angielski, francuski, włoski, hiszpański, munukutuba (Kongo Brazaville).
eb
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl